midiaudio logo

Lilypond

vt (IP Logged)
March 07, 2007 11:25PM

Sveiki, draugai!

Gal kartais kas nors naudoja darbui <subj>? Aišku, maža tikymybė, bet būtų malonu žinoti, kad yra dar šios fantastiškos programos vartotojų. Nejaugi visus tenkina neestetiškas Finale ir panašių programų outputas?
Re: Lilypond
Basilicus (IP Logged)
March 08, 2007 05:55PM

Idomus dalykas.

Nors, su metais vis maziau upo keisti platformas;)

B



The absence of evidence is not the evidence of absence.
Re: Lilypond
vt (IP Logged)
March 08, 2007 11:45PM

Basilicus Parašė:
-------------------------------------------------------
> Idomus dalykas.
>
> Nors, su metais vis maziau upo keisti platformas
>
tiesa. Pabandytų mane kas pasodinti po windowsais...

Bet lilypond su MacOSX tikrai veikia, o gal net ir su windowsais. ...Aha, pažiūrėjau, yra windowsinis variantas.
Re: Lilypond
**Rimas G. (IP Logged)
March 09, 2007 11:20AM

Pažiūrėjau jų tinklapį. Šiaip jau stengiuosi sekti softo naujoves muzikos rašymo srity, tačiau net keista, kad apie LilyPond nesu net iš tolo girdėjęs jokiame kontekste. Nepačiupinėjus sunku ką nors sakyti apie programos privalumus ir paskirtį.
Apie neestetišką Finale ir pan. output'ą galiu pasakyti tik tiek: ir man labai nepatinka default'inis tiek Finale, tiek ir Sibelius grafinis output'as. Todėl tiesiog susikūriau savo stilių: šriftų kombinacijos, jų dydžiai ir t.t. Čia finale leidžia daryti ką tik nori, todėl nematau jokių problemų ar kitokių nepatogumų. Mane klientai nesunkiai gali atpažinti vien iš grafikos, net nepalikus ©autografo.
Aišku, LilyPond užangažavo ir sudomino. Reikės, kai tik atgausiu savo kompą iš garantinio, parsipūsti ir išbandyti. Tada gal ir padiskutuoti bus galima.


**Rimas G.
Re: Lilypond
**Rimas G. (IP Logged)
March 09, 2007 12:34PM

Na va, patenkinau smalsumą...
Sunku tikėtis, kad muzikantai mestų rašyti tiesiog natomis (kaip dabar daugelyje notacijos programų) ir pultų mokytis LilyPond programavimo kalbos. Informacijos įvedimas tiesioginio programavimo metodu tikrai nėra operatyvus, palyginus su metodais, kurie naudojami įprastose notavimo programose S ir F arba Encore bei dar kitose mažiau populiariose ir gerokai techniniu atžvilgiu silpnesnėse.
Jų pačių lyginimai su Finale default input savo naudai nėra visai korektiški. Tam tikri kartais pasitaikantys grafiniai nukrypimai nesunkiai ištaisomi. Kitas LilyPond minusas - nėra grafinio notacijos interfeiso, t.y. rezultatą gali pamatyti tik konvertavęs į PDF ar dar ten kur... Automatiškai tokia programa netinka kompozicijai/aranžuotei.
Su vizualiniais natografijos dalykais nei Sibe, nei Finale JOKIŲ realių, ar bent sunkiai sprendžiamų, problemų nėra. Tai, ko neduoda ar netenkina automatas, nesunkiai galima koreguoti plug-in'ais, pele ir t.t. Su šituo be jokio vargo susidoroja kiekvienas nors truputį prakutęs user'is. Kitaip tariant grafinis dizainas - kiekvieno vartotojo galvos skausmas, ypač jei turi galvoje, kad kompas pats nedaro kaip tu nori, o jam reikia suprogramuoti savo norus ir paliepti veikti. Kitas klausimas, ar žmonės apskritai turi nors elementarų grafinio dizaino supratimą.
Nepulsiu ginčytis: LilyPond tikriausiai fantastiška programa savo srityje. Programavime apskritai esu bukas ir neturiu jokio supratimo, tačiau notacijos programos, kaip taisyklė, skirtos muzikantams, o ne programuotojams. O dėl estetikos ir kitokių privalumų... norint galima net "čempionatą" surengti, jei tai tik turi kokios nors realios prasmės.

**Rimas G.
Re: Lilypond
vt (IP Logged)
March 09, 2007 04:18PM

**Rimas G. Parašė:
-------------------------------------------------------
> Pažiūrėjau jų tinklapį. Šiaip jau stengiuosi sekti
> softo naujoves muzikos rašymo srity, tačiau net
> keista, kad apie LilyPond nesu net iš tolo
> girdėjęs jokiame kontekste.

tai matyt daugiau irgi niekas nėra girdėjęs... :(

> grafinis output'as. Todėl tiesiog susikūriau savo
> stilių: šriftų kombinacijos, jų dydžiai ir t.t.

esmė ne šriftuose, o jų renderinime. Kad ir koks būtų tobulas šriftas, jei programa palieka kampus, kur gaidos kotelis jungiasi prie pačios gaidos, tai kad ir kokios formos būtų tas kotelis ir gaidos apskritimas, jie vistiek bus renderinami netvarkingai. Arba: Finale palieka mažus baltus trikampius tarp penklinės linijos, taktinio kotelio ir gaidos apskritimo. Jie vemti verčia. Arba: horizontalūs arba visai nelogiški sujungimai, neatspindintys muzikos tėkmės. Vardinti galima kiek nori. Tikrai ne šrifte esmė. Juo labiau, kad tobulas yra vienas vienintelis muzikinis šriftas --- klasikinis Bärenreiter ir jo modifikacijos.

> Čia finale leidžia daryti ką tik nori, todėl
> nematau jokių problemų ar kitokių nepatogumų. Mane
> klientai nesunkiai gali atpažinti vien iš
> grafikos, net nepalikus ©autografo.
> Aišku, LilyPond užangažavo ir sudomino. Reikės,
> kai tik atgausiu savo kompą iš garantinio,
> parsipūsti ir išbandyti. Tada gal ir padiskutuoti
> bus galima.
>
>
> **Rimas G.


Re: Lilypond
vt (IP Logged)
March 09, 2007 05:05PM

**Rimas G. Parašė:
-------------------------------------------------------
> Na va, patenkinau smalsumą...
> Sunku tikėtis, kad muzikantai mestų rašyti tiesiog
> natomis (kaip dabar daugelyje notacijos programų)
> ir pultų mokytis LilyPond programavimo kalbos.
> Informacijos įvedimas tiesioginio programavimo
> metodu tikrai nėra operatyvus, palyginus su
> metodais, kurie naudojami įprastose notavimo
> programose S ir F arba Encore bei dar kitose
> mažiau populiariose ir gerokai techniniu atžvilgiu
> silpnesnėse.

Na aš vieną kartą bandžiau prisėsti prie Finale. Nors man buvo parodyta kaip, jaučiausi žiauriai nepatogiai, viskas atrodė nelogiška, lėta ir pan. Matyt tai vienareikšmiškai pripratimo klausimas. Nors iš kitos pusės, kai mano draugė, kuriai aš paprastai tas gaidas ir rašau, pirmą kartą pamatė Lilypondą, tai per 20 sekundžių perprato visą sistemą ir momentaliai sutaukšėjo didelį gabalą teksto (tiesa, jos IQ virš 190). Tekstas atrodė taip: http://andre.lt/works.img/pjese.en.pdf

> Jų pačių lyginimai su Finale default input savo
> naudai nėra visai korektiški. Tam tikri kartais
> pasitaikantys grafiniai nukrypimai nesunkiai
> ištaisomi. Kitas LilyPond minusas - nėra grafinio
> notacijos interfeiso, t.y. rezultatą gali pamatyti
> tik konvertavęs į PDF ar dar ten kur...

Tai privalumas!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Principas tame, kad pirmiausia atskiriamas turinys nuo formos. Formą galima pamiršti (tuo pasirūpina programa), o turinys visada yra galvoje kaip visuma, ir kadangi muzika yra tekstas, o ne piešinys, tai tą tekstą ir parašai. Viskas žymiai logiškiau, paprasčiau ir greičiau --- kaip elementarus tekstas.

> Automatiškai tokia programa netinka
> kompozicijai/aranžuotei.
> Su vizualiniais natografijos dalykais nei Sibe,
> nei Finale JOKIŲ realių, ar bent sunkiai
> sprendžiamų, problemų nėra. Tai, ko neduoda ar
> netenkina automatas, nesunkiai galima koreguoti
> plug-in'ais, pele ir t.t. Su šituo be jokio vargo
> susidoroja kiekvienas nors truputį prakutęs
> user'is. Kitaip tariant grafinis dizainas -
> kiekvieno vartotojo galvos skausmas, ypač jei turi
> galvoje, kad kompas pats nedaro kaip tu nori, o

Tame ir dalykas, kad daro. Belieka susikoncentruoti grynai į patį tekstą. Be to, tas "darymas" pasireiškia ne tik estetine prasme, bet ir patogume. Atrodantys maži įprastinių kompiuterinės notacijos programų trūkumai puslapyje sukuria tokį nevalyvumo foną, kuris vargina. Pvz., draugė grojo iš tokių natų Skriabino etiudą; man tos natos pasirodė negražios, ir aš per 2-3h jį parašiau Lilypondu. Ir štai muziko-praktiko nuomonė --- "kaip diena ir naktis" patogumo prasme. Galiu parodyti tą failą --- štai jis: http://vt.fermentas.lt/tmp/12.short.pdf

> jam reikia suprogramuoti savo norus ir paliepti
> veikti. Kitas klausimas, ar žmonės apskritai turi
> nors elementarų grafinio dizaino supratimą.
> Nepulsiu ginčytis: LilyPond tikriausiai
> fantastiška programa savo srityje. Programavime
> apskritai esu bukas ir neturiu jokio supratimo,
> tačiau notacijos programos, kaip taisyklė, skirtos
> muzikantams, o ne programuotojams. O dėl estetikos

tai ne programavimas! manau, kiekvienas muzikantas supras, kas čia:

\time 4/4
\key f \major
a8 a a d4. a8 f' f e e d4 a r2
g'2 r4 e8 cis a'4 d, r2 ees2 fis4. fis8 g4 a bes2 ~ bes4 g ees d cis r r2
f, a4 c f2 r4 r8 c a'( )g f( )e d( )c bes( )a bes4 g' r r8
g bes( )a g( )f e( )d c( )bes a4 f' r2 r4
bes, d f bes2 a aes4. f8 aes4. f8 e2 r4 c f2 g a r4 c,8 c f4. f8 g4. g8 a2 r4
\grace {g8(} )a16( g a )bes c8-. c-. c-. c-. c-. c-. c-. c-. f,2 r4
\grace {g8(} )f16( e f )g a8-. a-. a-. a-. a-. a-. a-. a-. d,2 r4
\grace {e8(} )d16( c d )e f8 f f c g' g g c, a' f a c f c d bes a f a c f c d bes c4 ir t. t.

> ir kitokių privalumų... norint galima net
> "čempionatą" surengti, jei tai tik turi kokios
> nors realios prasmės.

kažin ar prasminga. Tiesiog turėtų būti malonu žinoti, kad jei reiktų kartais ką nors padaryti tobulai, įrankių tam yra.
Re: Lilypond
**Rimas G. (IP Logged)
March 09, 2007 05:54PM

Su viskuo sutinku. Lygiai taip pat kaip ir su pirmu įspūdžiu apie Finale.
Kol informaciją įvedinėji PC keyboard'u ar pele, programa neatrodo ypač "kažkokia". Gali pasirodyti lėtai ir pan. Tačiau, įvedinėjant MIDI keyboard'u, reikalai kardinaliai keičiasi. Tas pat ir su Sibu.
Gal kam ir idiotiškai skambės tačiau muzikantui, ne perrašinėtojui, darbinėje stadijoje grafinis vaizdas labai svarbus. Man pvz. nieko nesako

\time 4/4
\key f \major
a8 a a d4. a8 f' f e e d4 a r2
g'2 r4 e8 cis a'4 d, r2 ees2 fis4. fis8 g4 a bes2 ~ bes4 g ees d cis r r2
f, a4 c f2 r4 r8 c a'( )g f( )e d( )c bes( )a bes4 g' r r8
g bes( )a g( )f e( )d c( )bes a4 f' r2 r4
bes, d f bes2 a aes4. f8 aes4. f8 e2 r4 c f2 g a r4 c,8 c f4. f8 g4. g8 a2 r4
\grace {g8(} )a16( g a )bes c8-. c-. c-. c-. c-. c-. c-. c-. f,2 r4
\grace {g8(} )f16( e f )g a8-. a-. a-. a-. a-. a-. a-. a-. d,2 r4
\grace {e8(} )d16( c d )e f8 f f c g' g g c, a' f a c f c d bes a f a c f c d bes c4 ir t. t.

kol šito neišsišifruoju paraidžiui. O bendrame grafiniame vaizde net neanalizuojant, o tik užmetus žvilgsnį, daug kas būtų aišku iš karto.
Dar kartą noriu pabrėžti: gal čia ir mano didžiulis trūkumas ir atgyvena, tačiau muzikantui reikia matyti ir girdėti, ką jis daro.
Apskritai tokio pobūdžio, kaip LilyPond programų yra ir daugiau. Populiariausia, berods, Score. O šiaip pasidairykit, rasit ir daugiau:

http://ace.acadiau.ca/score/others.htm

**Rimas G.
Re: Lilypond
Vakaris (IP Logged)
March 12, 2007 09:08AM

Tavo draugė iš genijų tarpo, jei per 20 skeundžių suprato šią marmalionę...

\time 4/4
\key f \major
a8 a a d4. a8 f' f e e d4 a r2
g'2 r4 e8 cis a'4 d, r2 ees2 fis4. fis8 g4 a bes2 ~ bes4 g ees d cis r r2
f, a4 c f2 r4 r8 c a'( )g f( )e d( )c bes( )a bes4 g' r r8
g bes( )a g( )f e( )d c( )bes a4 f' r2 r4
bes, d f bes2 a aes4. f8 aes4. f8 e2 r4 c f2 g a r4 c,8 c f4. f8 g4. g8 a2 r4
\grace {g8(} )a16( g a )bes c8-. c-. c-. c-. c-. c-. c-. c-. f,2 r4
\grace {g8(} )f16( e f )g a8-. a-. a-. a-. a-. a-. a-. a-. d,2 r4
\grace {e8(} )d16( c d )e f8 f f c g' g g c, a' f a c f c d bes a f a c f c d bes c4 ir t. t.

Man patinka naujovės, bet kur šio užrašymo pranašumas, nesuprantu. Juo labiau neįsivaizduoju kaip tokiu būdų užrašytą kūrinį suvokti („išgirsti“), nematant galutinio grafinio vaizdo su natomis. Kam toks brailio raštas mielesnis, tegul, pirmyn, niekas nedraudžia.
Re: Lilypond
Lzutab (IP Logged)
April 02, 2007 09:59AM

Butu idomu daugiau suzinoti apie Score programa. Gal kas turite demo ar pilna versija?
Re: Lilypond
**Rimas G. (IP Logged)
April 02, 2007 10:52AM

Jei teisingai supratau Score demo versijos nesiūlo. Bent man nepavyko rasti, nors vienu metu ir domėjausi.

**Rimas G.
Re: Lilypond
Vakaris (IP Logged)
April 03, 2007 07:37AM

Ouverture ir Score tas pats? Gal maišau, jei reikia Ouverture - in private.
Re: Lilypond
Lzutab (IP Logged)
April 03, 2007 11:27AM

Aciu Rimai uz demesi, bet niekas net demo nesiulo:D As taip pat noriu ja paciupineti, bet niekaip nerandu.
Mane labiau domina Score nei Ouverture, aciu tau Vakari.
Re: Lilypond
Vakaris (IP Logged)
April 03, 2007 11:04PM

Apžiūrėjau savo turimas enciklopedijas. Radau tik:
Quick Score Elite
Quick Score Pro

bet labai abejoju, kad kalbate apie jas
(http://www.nusystems.co.uk/music/21059/Quick+Score+Elite.htm)
Re: Lilypond
**Rimas G. (IP Logged)
April 04, 2007 09:14AM

Vakari, tas softas tiesiog taip ir vadinasi: Score.
Atsivertus linką viskas matyti:

http://ace.acadiau.ca/score/others.htm#Sc


**Rimas G.
Sorry, only registered users may post in this forum.