midiaudio logo
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
Tadas (IP Logged)
April 21, 2004 03:24PM

Gerbiamas p.Apuokai ir kiti kolegos,
Tikrai neatsisveikinau su forumu (tai buvo žynutės pabaiga). Ir nesiruošiu to daryti, nes forumo idėja mane tikrai žavi ( dabar užuot davęs patarimus telefonu, galiu pasiūlyti kolegoms apsilankyti šiame forume ir pasiskaityti apie jau Ā„išspręstasĀ“ problemas). Be to , čia ir pats galiu gauti naudingų patarimų (puikus p. Rimo paskutinysis komentaras apie Ā„iki ašarų paprastą būdąĀ“). Taigi, manęs taip lengvai neatsikratysit.

O dabar apie reikalus...
Naudodamiesi CREATE>OTHER>BAR NUMBER CHANGE galite susinumeruoti koki tik norite skaičių (pvz. 22) po to, spustelkite pelite ant norimo takto. Tam, kad Ā„neerzintuĀ“ skaičius virš penklinės Ā– paslėpkite jį: dešiniuoju pelytės klavišu spustelkite ant skaičiaus ir išsirinkite HIDE OR SHOW>HIDE
Šis patarimas galioja ir tiems, kurie rašydami kadencijas nenori, kad būtu numeruojami kadencijos taktai. T.y. susinumeruokite taktus kaip patinka, o kadencijos taktų numeraciją paslėpkite.

Dar vienas patarimas Ā„ne į temąĀ“: Aš aprašinėju būdus pasiekiamus per menių, tačiau jei pastebėjote daugelis funkcijų įgyvendinamos trumposiomis klavišų kombinacijomis (jos užrašytos prie menių punktų). Todėl siūlau naudotis jomis (tai smarkiai paspartina darbą).

P.s. Džiaugiuosi, kad p.Apuoko užduoti klausimai išsisprendė.

Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
Apuokas (IP Logged)
April 22, 2004 11:56AM

:-/

Liko dar kelios smulkutės problemos. Truputį nesmagu prisipažinti, bet prieštakčiui užrašyti naudoju daugybę griozdiškų operacijų. Pirmąjį taktą turiu prirašyti, o paskui kas nereikalinga, iškirpti Cut pagalba. Tad kai reikia perklausyti kūrinį, visada pratylimos tos iškirptos natos :-) Finalėje prieštaktis yra iškart užprogramuojamas, jei neklystu. O kaip Su Sibelijum?

Kitas klausimas: aštuntinių vėliavėlės ir sijos. Tai ypač svarbus dalykas vokalinėje muzikoje. Dvi sijomis sujungtos aštuntinės reiškia kaip dvi suliguotas natas. Finalėje vėliavėlės ir sijos berods perjunginėjamos ženklu Ā“/Ā“. Bandžiau tą ir su Sibelijum, bet programa nereaguoja. Ar ji ir neturėtų reaguoti, ar čia tik maniškio Sibelijaus ypatumai, ar turėčiau kažką kitą daryti?

Kaip jau minėjau, tai nėra man gyvybiškai svarbios problemos kaip tos, kurios buvo, tačiau negaliu kalbėti už visus: kitam gal tai labai aktualu. Visdėlto lūkuriuoju patarimų :-)


Geros dienos.
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
Tadas (IP Logged)
April 22, 2004 12:32PM

p.Apuokai,
Tai gana paprastos operacijos, kai turėsiu laisvesnę minutę, būtinai aprašysiu.
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
Tadas (IP Logged)
April 23, 2004 12:58PM

Atsakymas į klausimą Ā– Kaip Sibelius programa užrašyti kūrinį, kuris prasideda prieštakčiu ?

Nustatinėdami metrą, TIME SIGNATURE lange uždėkite varnelę ant START WITH BAR OF LENGHT ir slankiklyje išsirinkite natos (natų) vertę tokią, kokios jums reikia.Nors iš pradžių pirmasis taktas atrodys kaip ir kiti, įvedę natą pamatysite, kad taip nėra (tiesa, ten, kur prieštaktyje vietoj natų yra "stačiakampės" pauzės , jas vertėtų pakeisti tokiomis, kokių reikia, t.y., įvesti ketvirtines, aštuntines ar pan.)
Mažas niuansas- kuomet naudositės Append score ir pervardinsite metrą (priežastis išsiaiškinom anksčiau),- metrą nustatykite be prieštakčio (t.y., be varnelės) , o atsiradusiame lange, kuris sutrumpintai lietuviškai skambėtų maždaug taip Ā– Ā„Ar perrašyti taktus?Ā“ paspauskite NO.

Atsakymas į klausimą Ā– Kaip Sibelius programa grupuoti natas ?

KEYPAD lange (kuris paprastai Ā„kaboĀ“ darbo lange, o jei jo nėra, išsikviesite per meniu WINDOW> KEYPAD) įsijunkite natų grupavimo lentelę (viršuje trečias iš kairės paveiksliukas - vaizduojantis dviejų sujungtų šešioliktinių fragmentą ). Sužadinkite (Ā„pamėlinkitĀ“) reikiamą sujungti ar išskirti natą ir paspauskite atitinkamą skaičiuką klaviatūroje (primenu Ā– klaviatūros dešinieji skaičiukai atitinka keypad lango išdėstymą.) .
Jei tokių jungiamų/skiriamų natų iš eilės yra daugiau - tam, kad nereiktų kiekvienos natos sužadinti (baksnoti pelyte), Ā„keliaukiteĀ“ per jas rodyklytėmis.

Taigi, skirtingai nuo Finale programos, sibelius turi kiek kitokią jungimo/skyrimo procedūrą, tačiau, jei pastebėjote, tokių būdų yra gana daug, todėl norint išvengti daugybės klavišų kombinacijų, naudojamas standartinis Sibeliui keipado valdymas.
Dar keletas patarimų šiuo klausimu:
Natas skiriu/jungiu paprastai užrašęs visą partitūrą (išskyrus tuos atvejus, kuomet noriu nukopijuoti kokį bloką į kitą vietą Ā– taip išvengdamas dvigubo darbo) . Užrašius visą partitūrą natas jungti/skirti galima ištisais blokais (pasižymėjus eilutės ar akoladės fragmentą).
Kitas sutaupantis laiko momentas Ā– nustatinėjant Ā„dviprasmiškąĀ“ metrą ( pvz. 6/8 takte, natos gali būti grupuojamos po 3 ar po 2) TIME SIGNATURE lange BEAT GROUPS langelyje įveskite grupavimą (pvz. 222).
p. Apuoko aprašytu atveju siūlau - vokalinėse partijose ( kuomet daugiausiai reikalingos atskirtos natos ) pasižymėti visą eilutę (tris kartus sužadinus pelytę ant norimos penklinės) ir sykiu atjungti visas natas.

P.s. kadangi bent jau pas mus Vilniuje oras apsiblausęs - linkiu visiems geros nuotaikos.

Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
Apuokas (IP Logged)
April 24, 2004 12:36PM

Labai ačiū, p.Tadai. Dabar turėsiu Sibelijų su visomis smulkmenomis. Pats neseniai perėjau iš Sibelius 2 į Sibelius 3. Tą siūlyčiau padaryti visiems. ƞinoma, redaguojant notacinius tekstus didelio skirtumo nesijaučia, tačiau tam tikrų patogumų pastebėsite, pradedant šviežesniu dizainu ir baigiant konvertavimu.

Jums p. Tadai, kadangi esate tikras profesionalas, vertėtų parašyti trumpą apybraižą pradedantiesiems. Susirašinėjau su daugybe naudojančių Sibelijų, bet tokio profesionalaus dėstymo sutikti neteko. Visi pelyte pasirankioja vieną kitą klavyrinį kūrinėlį ir tuo viskas baigiasi.

O kur prapuolė mūsų p.Rimas ir kiti kolegos? Labai jūsų pasiilgstu.
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
**Rimas G. (IP Logged)
April 24, 2004 03:04PM

P. Apuoke ir visi atsiliepę kolegos,
Tikrai labai mielas Jūsų dėmesys. Niekur nedingau, tiesiog jei būčiau visą laiką, kai tik prisėdu prie kompiuterio, on line, nieko kito nebegalėčiau doro nuveikti, o darbeliai tikrai spaudžia. Kita vertus, kaip matote, Sibelistus pavyko "užkabinti" diskusijoms, o į Finalistų sielas ir protus kiek sunkiau prisibelsti. Bendrame www. kontekste vaizdą susidariau sau lyg ir atvirkštinį. Puikiai žinau, kad Finale lietuvoje naudojama masiškai, tačiau, ko gero, dar ne labai daug Finalistų sau leidžia internetinę prabangą, nes tai dažniausiai mokytojai, studentai ar šiaip muzikantai, o "pakabinęs" kompą "ant" telefono linijos ne per daugiausia ir priinternautinsi. Aš labai gerbiu šiuos žmones, nes šiandien didesnė dauguma PC perka kaip brangų žaislą vaikams, kad tik nezystų, o ir visuomeninis prestižas nenukentėtų. Tik su labai nedidele dalimi Lietuvos privačių kompiuterių parko kuriamas koks nors produktas. Iš esmės vyrauja nepabaigiami ir kvaili žaidimai (jei tiksliau - vienas ir tas pats šaudymas skirtinguose interjeruose) ir buki chart'ai neįmanomu slengu . Na dar mp3 ar kokių filmų "pumpavimas" paromis. Todėl man labai malonu, kad pavyko tarpusavyje supažindinti nors keletą besidominčių notacija žmonių. Gal Sibelistai bus pakankamai tolerantiški kitaminčiams, parekomenduos šį svetingą tinklapį ir visiems potencialiems pažįstamiems Finalistams. Didžiausia bėda yra tai, kad muzikantai, net ir žinodami MidiAudio svetainės adresą, nesitiki čia rasti tokio pobūdžio informacijos.
P. Tadas, kaip matote - fantastiško dosnumo žmogus, manau tikrai galėtų, norėdamas atrastų potencijos parašyti lietuviškai kokį darbelį. Būtent šios diskusijos, klausimai - atsakymai gali ir paskatinti panašiems žygiams, tiesioginis bendravimas padėtų geriau suvokti būtiniausių išsiaiškinti problemų ratą, nes dirbantiems "profesionaliu režimu" kartais ir suvokti sunku, ko eiliniam vartotojui trūksta.
Iš savo pusės dabar galėčiau pasvaičioti apie kokias nors Sibelijaus ir Finale paraleles, arba, kad šį ryt sužinojau, kaip galima visiškai paprastai vienoje ir toje pačioje partitūros eilutėje kaitalioti instrumentus, arco į pizz. ir t.t., tačiau tie samprotavimai be konkretaus adresato kvepės daugiau arogancija, nei duos kam nors realios naudos. Todėl dabar mano tikslas -padaryti šią diskusijų užuomazgą kuo pilnavertiškesne. Tiesiog ieškoti žmonių, kad susidarytų "kritinė masė", o tada natūraliai gali prasidėti ir grandininė reakcija. O tuomet gal jau ir bus galima p. Nomico prašyti atskiro kampo, nes ką turim dabar - sutikit - dar tik šakėm ant vandens. Šiaip aš čia nematau didelių problemų, norint galima bendrauti ir globaliniuose forumuose, tačiau kai žinai, kad daliniesi ne turguje, o su kaimynu ir dar savo kalba, kur kas maloniau, pagaliau naudingiau visiems, nes, mano įsitikinimu, profesionalios diskusijos ir pastabos ko gero naudingesnės ateinantiems, nei esantiems, kadangi jie informaciją galės lukštenti lau nebe epizodiškai, o kažkokiais sisteminiais blokais, peržvelgdami visą po kruopelytę surinktą turinį.
Taigi, mieli kolegos, kol kas be didelio reikalo stengsiuosi nekišti savo trigrašio vien dėl to, kad esu toks on line. Forumą atsiverčiu ir atsiversiu kasdien, kartais net po kelis kartus (taigi pasiutusiai smalsu, po šimts...). Kol kas bandysiu dirbti neakivaizdinį agitacinį darbą. Kaip atrodys mobiliako sąskaita,- sunku pasakyti, bet dėl bendros naudos (arba idėjos)...
Taigi, sėkmės visiems, gerų diskusijų ir plačios informacijos!
**Rimas G.
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
Tadas (IP Logged)
April 25, 2004 08:18PM

Mieli p.Rimai ir Apuokai,
dėkoju už komplimentus - tai geriausias atpildas, kokį tik galima gauti internete :-). Gaila tik, kad mes kol kas "verdame savo sultyse", todėl noriu padėkoti p.Rimui už jo idėjas ir "titanišką" darbą bandant suburti "rimtus" - muziką rašančius/užrašančius žmones.
Kiek pajuokaudamas galiu jį paguosti - Turbūt Finale tobuliausia programa, jei vartotojams nekyla klausimų :-)). (tiesa, žvilgtelkit šiame puslapyje į MI forumus, ten yra vienas tehninis klausimas nuo Finalisto).
Dėl Sibelius 3... , tai aš taip pat bandau šią programa "įvaldyti", ir nors iš pažiūros ji valdymu mažai kuo skiriasi, mane domina jos būtent filtrų galimybės ( mano, kaip ir pono Rimo, darbo specifika - didelių partitūrų ruošimas. Todėl pagrindinės problemos kyla dėl partijų skyrimo/jungimo iš vienos ir į vieną eilutę).
Sutinku su p.Apuoku, kad verta pereiti prie šios versijos, nes daugybė niuansų šioje versijoje išspręsta, ir tai priartina prie Finale programos universalumų, tačiau vienas momentas mane šioje versijoje erzina: ƞinia užrašant natą- ji suskamba. Sibelius 3 versijoje tas skambėjimas trunka gana ilgai ir tai "ėda" laiką. Jei ponui Apuokui ar kam nors kitam pavyko šį skambėjimą sutrumpinti - labai norėčiau sužinoti, kaip?.
Turintiems senuką kompą, jei poreikiai yra nedideli - siūlyčiau naudoti Sibelius 2. Nes Sibelius 3 naudoja kur kas daugiau resursų. Tiesa, Sibelius 3 kur kas rečiau lūžta (bent jau man nė karto).
Dėl manual'o lietuvių kalba ir man buvo šovusi ši idėja, tačiau yra du "bet":
1.Tokį dalyką geriausia ruošti su vaizdine medžiaga, o apie tokios medžiagos paruošimą neturiu nė žalio supratimo. 2. Programos taip sparčiai tobulėja, kad nespėtum tokios medžiagos papildyti ar pataisyti.Juolab šiais laikais visi supranta anglų kalbą ir helpuose bent jau pradmenys yra gana paprastai aprašyti. Todėl stengiuosi pasitenkint tik aktualesnių problemų "iššifravimu", nors mielai padėčiau ir naujokui.

Su pagarba- Tadas
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIUS 2 ar panašiomis programomis
Apuokas (IP Logged)
April 26, 2004 12:06PM

Mieli forumiečiai,

Visaip gali būti. Gerai pažįstu šios temos autorių p.Civitą. Štai jis sėkmingai perėjo į Finale ir pasinėręs į jos studijas Sibelijų visiškai pamiršo. Kai tik vėl turės priėjimą prie interneto, būtinai prisijungs.

Na, o aš galiu truputį paprieštarauti p.Tadui. Mano klausai neatrodo per ilgas Sibelijaus garsas tik, kaip jau buvau minėjęs, rašydamas pirminę versiją visada naudoju fortepijoną. Nes šio instrumento garsas labai tikslus, griežtas ir apibrėžtas. O vėliau susiinstrumentuoju kaip reikia.

Labai pralinksmino p. Tado išsireiškimas, kad Finalistai matyt neturi problemų, jei nieko nekalba apie savo programą. Būtų labai geras toks atvejis.

Kartais ir maži patogumai labai pasitarnauja. Lyginu Sibelius 2 ir Sibelius 3. Visų pirma, patogumą matau funkcijoje VOICES. Labai gerai, kad šis įrankis yra pačioje lentelėje prie natų. Ankstesnėje versijoje visada turėdavau tą VOICES perjunginėti Menu-Edit-Voices.

Kitas labai geras dalykas Ā– ŠRIFTAI. Sibelius 3 jų pasiūlo ne mažiau, nei Microsoft Word. Gaila, kad jie galioja tik tekstui. Pats natų šriftas išlieka nepakitęs.

Tarp patogumų dar galėčiau paminėti alteracijos ženklus. Kai naudojau Sibelius 2 visada vargo būdavo su bekarais. Norint užrašyti šį ženklą reikėdavo pusiau išjungti natą ir tik paskui pasiėmus tą bekarą pastatyti prie natos. Sibelius 3 užtenka šį ženkliuką pasiimti iš lentelės kaip ir betkurį kitą.

Na ir pagaliau, kai notaciniuose tekstuose būna labai daug alteracijos ženklų, įprasta priminti, kad pvz. tris kartus iš eilės bekaru paaukštintą si-bemol nata yra gražinama įpraston vieton. Kad šie bekarai grojant neįsimintų, tą si-bemol (nors ir F-Dur tonacijoje) rašysim su bemoliu. Sibelius 2 nesuprasdavo kam čia dar reikalingas tas bemolis, jei tai jau numatyta užrašant tonaciją. ƞinoma, sugrodavo teisingai, bet lape to pažymėti negalėjo. Kitaip tariant, naujoji versija pranašesnė tuo, kad alteracijos ženklai nėra tai stipriai surišti su tonacijos nustatymais.

Tiesa, nežinau kaip ištrintį tuščią ar tuščius taktus. Abiejose versijose išsitrina tik juose esančios natos ar pauzės. Kita problema Ā– ekspresija. Pvz. toks dalykėlis kaip Molto ritenuto gali būti reikalingas ir kūrinio viduryje. Kai prireikia grįžti į ankstesnį tempą jis nebereaguoja. Jei tą molto ritenuto pažymėsim kūrinio pradžioje Ā– jis ir tęsis iki pat pabaigos. Nesvarbu kad rašysim A Tempo, Tempo I ir pan.

Retkarčiais pasikrovęs Finale matau, kad ten tokių problemyčių lyg ir nėra. Tačiau turint omeny tas Sibelius 3 savybes, kurias suminėjau pradžioje, drasiai galiu sakyti, kad Sibelius 3 ir Finale 2004 lygiaveretės notacinės programos. O toliau Ā– skonio reikalas kurią rinktis.

p.Tadui nevertėtų jaudintis, kad tobulėjant programoms gali nebespėti jų komentuoti. Asmeniškai aš, pasiėmęs knygele Ā„SIBELIUS 2 PRADƞIAMOKSLISĀ“ (aišku, jei tokia būtų) iškart surasčiau kaip ją panaudoti. Jei neturiu Sibelius 2 tai analogų ieškočiau Sibelius 3 ir neabejoju, kad sužinočiau daug ko iki šiol nežinomo. Nė už ką negaliu sutikti su teiginiu, kad anglų kalba nėra didelis barjeras. Kai kam Ā– taip. Bet visa žmonių karta nuo 28 Ā– 30 ir t.t. visdėlto pratę prie rusų kalbos. Jei ir žino šiek tiek anglų kalbą, bet ne tiek, kad galėtų laisvai skaityti Help,ą ar User ManualĀ‘ą. O tas pradžiamokslis gali būti paprasčiausiai lietuvių kalbon išverstas, truputį pakoreguotas HelpĀ‘as. Tiesiog 20-40 psl. Wordinis darbelis. Dėl iliustracijų įdėjimo jūs kažką kalbėjot su p. Rimu. Manau, kelios konsultacijos su juo išspręstų tą mažytį nesklandumą.
Iki malonaus.
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
**Rimas G. (IP Logged)
April 26, 2004 05:13PM

Kolegos,
Neiškenčiu savo trigrašio neįterpęs ir aš. Prieš keletą dienų minėjau "iki ašarų primityvų būdą" su PRINT SCREEN'u su tam tikra potekste. Šiuo metodu sėkmingai naudojausi ruošdamas iliustracijas savo ruošiamai Finale apžvalgai. Būtent Paint'e patogu iš ekraninio paveiksliuko išsipiauti reikiamą vietą ir padaryti reikiamus vaizdingus pažymėjimus ir visokius užrašus. Paint'o galimybių tam visiškai pakanka. Šiuo metu p. Civitas ir studijuoja tuos paveiksliukus. Jei nesikreipia į forumą, matyt tikrai problemose neskęsta (o gal labai kuklinasi?). Ɓdomumo dėlei, t.y. man labai įdomi reakcija ir vertinimas, galėčiau, jei būtų pageidavimas, prikabinti prie mail'o keletą iliustruotų failų, kad būt aiškiau, apie ką čia sapalioju.
ƞmogus, beieškantis pagalbos MI forume, mano geras bičiulis ir kolega, kuris šiuo metu sėkmingai studijuoja Sibelijų. Bet nostalgija, matyt, liko. Tos problemos, sprendžiant iš kitų globalinių forumų, gana charakteringos. Pradedant 2003 versija, programuotojai ne visiškai susidoroja su programos varikliu. Nežiūrint visų techninių sprendimų privalumų, Finale 2003 - 2004 trūksta stabilumo. Ypač MIDI dalyje. Mano kompiuteryje Finale elgiasi gal ir ne labai lojaliai, bet pakankamai padoriai, kad būtų galima normaliai dirbti. Tik kartas nuo karto vis reikia perkrauti. Bandžiau Sibelijų, tačiau Finale trūkumai pasirodė mažmožiu prieš mano bejėgiškumą Sibelijuje. Aš tiesiog fiziškai neturiu laiko metodiškai studijuoti programos ir palaipsniui kaupti įgūdžių. Tas lėtas naujoko darbas mane erzina ir blaško. Be to, kiek supratau iš užuominų ir p. Apuokas ir p. Tadas informacija įvedinėja iš PC klaviatūros. Dirbant šiuo metodu Sbelijus prieš Finalę turi kai kurių privalumų, nors Finale 2004 galima įvedinėti iš PC klaviatūros ir Sibelišku būdu: t.y. pirma užsisakyti vertę, po to aukštį, oktavinė transpizicija su Shift ir t.t. Kadangi dirbu su MIDI klaviatūra, kai kurie Sibelijaus metodiniai niuansai sioje srityje man pasirodė ne visiškai priimtini (pvz. manipuliacijos kursoriumi - jei nori tik pagroti, turi visą laiką specialiai "nuimti" kursorių, neidealiai klaviatūroje užgautas akordas duoda tik pirmąją natą ir pan.). Be to, man tenka daug "nuiminėti" muzikos. Iš kitų patyrimo žinau, kad, paleidus lygiagrečiai kitą programą (pvz. WaveLab'ą), dingsta galimybė groti MIDI keyboard'u. Tai va, dėl visokių panašių 100 priežasčių pasilieku Finale fanu ir nekantriai laukiu 2005 versijos, kurioje Coda Music Technologies pagaliau, tikiuosi, išspręs tuos techninius nesklandumus ir visi būsim laimingi. Aš čia nelabai ir ironizuoju, nes po Sibelijaus-3, kurio demo esu truputį čiupinėjęs, ir viso jį papildomo lydinčio softo, Finalei nebėr kur trauktis, jei nenori būti skandalingai nušvilpta rinkoje.
Sėkmės visiems!
**Rimas
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
**Rimas G. (IP Logged)
April 26, 2004 05:27PM

Gal visgi Finale fanui ir nederėtų taip radikaliai, todėl pabrėžiu, kad visi techniniai nesklandumai, su kuriais man tenka kartas susidurti, susiję daugiausia su dideliais failais. Kadangi 20 - 30 eilučių ir keletos šimtų taktų partitūras rašo toli gražu ne visi programos naudotojai, gal nereiktų pernelyg ir išsigąsti. Klavyrai ir direkcionai elgiasi kur kas lojaliau.
Tiesiog smalsu, ar su MAC'ku Finale ir kitos muzikinės programos dirba stabiliau? Šiaip, atrodo, tarp Finalistų dominuoja Windows'as. Girdėjau, kad europiečiai muzikantai ko ne masiškai pereina prie MACintosh. Gal ne vien dėl reklamos ar vienadienės mados?

**Rimas
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIUS 2 ar panašiomis programomis
Apuokas (IP Logged)
April 27, 2004 11:57AM

Mieli kolegos,

p.Rimas minėjo apie operacijas su Point. Kažką panašaus bandžiau daryti. Bet pasakykit man kaip paskui visą šitą iliustruotą medžiagą pervesti į WordĀ‘ą?

Taip pat norėčiau pasidomėti ir Finale (nors sakiau, kad esu prisiekęs Sibelistas). Jei p.Rimo labai neapsunkinsiu, būčiau labai dėkingas už prikabintą iliustruotą failą prie interwal@one.lt

Manau ir p. Tadas atsilieps su profesionaliais patarimais: buvau kažką minėjęs apie taktų ištrynimą ir t.t. Brangieji mano, niekada taip nebūna, kad galėtume sakyti: Ā„Va, štai jau viskas: programą perkrimtau iki galo...Ā“ Todėl tų smulkių klausimukų kils visada. Ir atsakymų ieškojimas HelpĀ‘uose (ypač silpnam anglų kalbos žinovui) mažai duos rezultatų.


Ar pastebėjote, kad mūsų tema bus bene didžiausia šiame Forume? Taigi, p.Rimo idėjos pradeda materializuotis.
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
Tadas (IP Logged)
April 28, 2004 11:22AM

Sveiki forumiečiai,
Papildydamas poną Apuoką, noriu atkreipti dėmesį į tai, kad tai ne tik kiekybiškai, bet ir kokybiškai brandžiausiai išplėtota tema (turiu omenyje, čia diskutuojama net ir apie tokius dalykus, kaip programų Ā„filosofijaĀ“, jų priderinimas prie vartotojo, ir kas džiugiausia, visa tai pateikiama kultūringa ir prasminga forma). Dar daugiau, šis forumas, kaip kai kurie forumiečiai pastebėjo, artina mus prie Ā„tiesosĀ“. Mažas pavyzdys Ā– mūsų diskutuotinas manualų ruošimas lietuvių kalba. (bent jau iš sibelisto pusės, galiu pastebėti, kad čia aptarinėjamos bene opiausios, ne tik su pradmenimis susijusios problemos). Paskutiniuoju metu Ā„įlindauĀ“ į keletą užsienietiškų sibeliaus forumų, ir neperdėdamas galiu pasakyti, kad čia viską aptarinėjame kur kas aukštesniame lygmenyje ( prisipažinsiu Ā– pono Rimo Ā„teorinio pobūdžioĀ“ komentarai keletą kartų man Ā„sujaukėĀ“ supratimą apie natų užrašymo Ā„menąĀ“ ir privertė susimąstyti apie kitokius galimus sprendimus, pvz. pluginus, kuriais aš vis dar dėl vienokių ar kitokių priežasčių nesinaudoju).
Todėl skatinu visus bent kiek suinteresuotus šia tematika asmenis įsijungti į šį forumą ir išreikšti bent kokią nuomonę vienokiu ar kitokiu klausimu. Tuomet, kas žino?, gal žinodami vartotojų poreikius bendromis pastangomis ir sugebėsime paruošti kokią metodinę medžiagą lietuvių kalba.
Turiu ir savo nuomonę daugeliui p.Apuoko ir p.Rimo išsakytų minčių. Kadangi ji iš esmės sutampa, manau, galime aptarti tik niuansus, kurių dalį noriu išdėstyti. (visais aspektais padiskutuoti prireiktų ne tik vakaro, ir ne tik per internetą ).

Visų pirma Ā– aktualus p. Apuoko iškeltas klausimas visiems Sibelistams:
Kaip panaikinti Ā„nereikalingusĀ“ taktus ?:
- laikydami CTRL+SHIFT spustelkite pelyte ant norimo ištrinti takto ( penklinės , bet ne natos ar pauzės), atsiradus dvigubam rėmeliui paspauskite DELETE . Jei norite ištrinti ne vieną ,o daugiau taktų Ā– prieš spaudžiant DELETE, pasižymėkite daugiau taktų t.y. dvigubu rėmeliu Ā„apsibraukiteĀ“ vieną taktą, o po to vis dar laikydami CTRL+SHIFT, klaviatūros rodyklytėmis Ā„keliaukiteĀ“ į kairę ar dešinę.

Ir dar keletas komentarų apie dalykus, kuriuos pastebėjo p.Apuokas ir p.Rimas (sibelius programoje):
Dėl balsų perjungimo Ā„keypadĀ“ lange:
Tik perskaitęs p. Apuoko žinutę pastebėjau , kad tai galima (sibelius 3 versijoje) atlikti pasinaudojus Ā„keypadĀ“ langu. Prieš tai tokiu atveju naudojausi Ā„karštaisiaisĀ“ klavišais pvz., ALT+1, ALT+2 ir t.t (pastaba: skaičiukai turi būti spaudžiami viršutinėje klaviatūros dalyje, o ne keypade). Toks būdas, bent jau man, yra patogesnis ir greitesnis.

Dėl šriftų (sibelius 3)...
Tai naudodamiesi HAUSE STYLE meniu galite keisti ne tik natų šriftą (IMPORT HOUSE STYLE ) , bet ir tarpus tarp natų (NOTE SPACING RULE) ar pan. Taip galite susikurti norimą Ā„stiliųĀ“ ir jį exportuoti (HOUSE STILE>EXPORT HOUSE STILE vėliau tokį Ā„stiliųĀ“ galite naudoti ir kitose savo partitūrose). Ši ir kitos (pvz. LAYAUT>DOCUMENT SETUP) Sibeliaus Ā„partitūros stiliaus kūrimoĀ“ funkcijos priartina prie stipriosios Finale pusės Ā– gero partitūros vaizdo. (beje, kiek girdėjau ir Finalistai ne visuomet patenkinti Ā„DefaultĀ“ reikšmėmis).
Dėl alteracijos užrašymo...
tai Sibelius 2 ir 3 versijos kiek skiriasi (tuo atveju, kai alteruojama grupė natų, pvz., visas taktas), tačiau įvedinėjant natas iš klaviatūros - prieš užrašant natą keypade paspaudus atitinkamą alteracijos ženklą skirtumo nėra. O tai , kad nepavyktų užrašyti prie natos ženklo, tai man pasitaikė tik Sibelius 1.

Dėl ritenuto molto...
Man pačiam keista, kodėl Sibelius 3 programuotojai dar neišsprendė šios problemos ? Ši problema yra ir Sibelius2, todėl aš jau senai naudojuosi Ā„šunišku ėjimuĀ“: Kuomet užrašau Ā„a TempoĀ“, tame takte nustatau dar vieną tempą (t.y., dar vieną CREATE>TEXT>TEMPO) ir įvedu reikiamą tempą, pvz., ketvirtinė = 120. vėliau antrąjį užrašą paslepiu (sužadinus užrašą dešiniuoju pelytės klavišu atsiradusiame meniu HIDE OR SHOW>HIDE). Taip pergrodamas kūrinį galiu išgirsti a Tempo.

Ponui Rimui atsakysiu:
Manau, midi klaviatūros pasigrojimo galimybė tikrai yra (kadangi pats tokia nesinaudoju, daugiau apie tai aprašyti negaliu). O dėl garso sinchronizacijos (naudojant kelias programas iš karto), tai bus greičiausiai geležies ar windows suderinimo problema, nes naudodamas tas pačias sibelius versijas ant skirtingų kompiuterių (viename tik integruota garso korta, kitame- audigy), gaunu skirtingus sinchronizacijos rezultatus.

Tam kartui tiek. Linkiu sėkmingų eksperimentų ir naujų atradimų.
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
**Rimas G. (IP Logged)
April 28, 2004 03:05PM

Kolegos,
Kadangi šis skyrelis tapo gana griozdišku, t.y labai daug ir nemažos apimties žinučių, manau verta atsidaryti kitą skyrelį. Siūlau, kol dar nesidiferenciavom (gi nėr realiai iš ko pakolkas) jį vadinti NOTACIJOS PROBLEMOS. "Problemos" skamba kvailokai, gal kas sugalvos kuo pakeisti standartinį forumų "english" terminą ISSUES? Ir dar. Tadai, užsevink tai, kuo čia pasidalinai, savo harde. Dar po keletos diskusijų pamatysi, kad tai, ypač iš laiko atstumo truputį susisteminus, didžiulis turtas.
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
hemiene (IP Logged)
October 10, 2004 11:12AM

Ar yra galimybe Sibelius 2 pasisiusdinti is interneto?
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
**Rimas G. (IP Logged)
October 10, 2004 05:36PM

Sibelius 2 jau neberasite.
Šiuo metu galima parsisiųsti Sibelius 3 demo versiją iš

http://www.sibelius.com/download

**Rimas G.



**Rimas G.
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
(IP Logged)
October 11, 2004 05:00PM

kodel isivedus sibelius 3 programa nera ant penkliniu raktu.
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
Tadas (IP Logged)
October 13, 2004 12:15PM

Gerb. Pusliene,
Taip atsitiko greiciausiai del fontu (Buvau susidures su ta pacia problema, tik man nerode natu galvuciu).
Pirmiausiai isitikinkyte ar tikrai taip yra... paspauskite Q (arba desini pelytes mygtuka ir pasirinkite Clef).. islis raktu lentele... pasirinkite rakta ir padekite ji ant kokios nors penklines. Jei jis neuzsirase, vadinasi problema tikrai fontuose.
Programos perinstaliavimas (kartais ir kompiuterio perkrovimas keleta kartu) sia klaida gali istaisyti.

Jei nepavyks ispresti sios problemos, parasykite dar karta, ir bandysim surasti kita sprendima.

Visiems linkejimai.... Tadas
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
Valerija (IP Logged)
October 17, 2004 12:09PM

Tadai aciu uz komentarus dirbant su Sibelius 3 programa, bet turiu dar viena problemele, kai per worda printeriuoju, penkline ireminta i rusva fona, man reiketu, kad natos butu baltame lape. Visa operacija vyksta per peinta, gal yra paprastesnis budas.Iki...
Sorry, only registered users may post in this forum.