midiaudio logo

Lempa vs tranzas gitariniam stiprintuve. Kur tiesa? Eiliniai kwlw pamastymai :)

kwlw (IP Logged)
April 04, 2012 05:45PM

AKA kwlw pakliedejimai pusiau i tema. Kam neidomu - neskaitykit, nes nieko naujo ar vertingo - turbut nepasakysiu :). Skaityti tik tiems, kurie jau turi stiprintuva ir ne vienus metus groja. O tai susibalamutinsit :).

Perkeliu chia ish kitos temos, nes berashant kilo minchiu, kurios bevazhiuojant namo susicukravo galutinai :)

Pagal kubu konstrukcijas ash suskirstychiau juos i tokias grupes (tranzai skaichiuojami iskaitant operacinius mikro korpusuose):
1. Standartinis pusiau lempinis. Lempa preampe, kas liko tranzas
2. Nestandartinis pusiau lempinis. Tranzai preampe, powerampas lempinis
3. Hibridinis - dalis trakto ant lempu, dalis ant tranzu, nesuprasi ko ten daugiau.
4. Grynai lempinis, tranzu ten papraschiausiai nera. Ne vieno.
5. Lempinis su neesminiais elementais ant tranzu, kuriuos nera daug prasmes daryti ant lempu - pvz. effektu loop'o bufferiai, reverbo aptarnavimo schema ir pan.

Kaip matome konstrukciju variantu yra nemazhai. Tai kaip chia yra?

Pradeti reiktu ish toliau. Gitariniai stiprintuvai ish esmes yra elektrines gitaros garso formavimo padargas, pagal savo itakos svarba sakychiau analogishkas akustines gitaros dekai. Tuo pachiu tai yra elektrinio (garsinio dazhnio) signalo stiprintuvas. Kadangi el. signalo stiprintuvai naudojami dar milijone srichiu, tame tarpe ir audiofilu - visas vertinimas "kas geriau?" atsiduria i begale nuomoniu, tikejimu ir pan.

Nesu didis elektronikos specialistas, tachiau megstu pasigilinti i sriti, su kuria susiduriu ir man reikia kazka zhinoti, ar tai butu onkologija, ar automobiliai, ar gitaros, ar elektronika ir t.t. Ir megstu pasidalinti ta info su neisigilinusiais zhmonem. Todel naudosiu savokas ir "rule of thumb", kurios tikriems specialistams greichiausiai sukels shypsena.

Rule of thumb reishkia bendro tipo taisykle tinkama daugumai atveju, kuri ne(i)vertina ishimchiu, tachiau ju ir neneigia. Pvz. butu "automobilis turi 4 ratus", "vyrams auga barzda", "les paul gitaros korpusas ish raudonmedzhio su klevo virshum" ir pan. Taip pat viskas, kas ishdestoma - yra mano IMHO. Galima ir reikia diskutuot, nesutikt :).



Edited 1 time(s). Last edit at 04/04/2012 09:24PM by kwlw.
Re: Lempa vs tranzas gitariniam stiprintuve. Kur tiesa? Eiliniai kwlw pamastymai :)
kwlw (IP Logged)
April 04, 2012 05:57PM

[b]Tranzas ir lempa. Koks skirtumas?[/b]

Esminis klausimas yra pasitikslinant - "o kokiame kontekste?". Kaip zhinia, elektronika plati. Nuo lemputes iki aifono bei kosminio laivo. Jutubo skrolintoju kartai shitoj vietoj deretu baigti skaityti ir eiti uzhsimti kazkuo kitu, nes staigaus ir konkretaus atsakymo nebus :). Bus pamastymai, kuriuos reikes suprasti ir atsakyti i klausimus patiems. OMFG kaip sunku >:D<.

Grizhtam prie temos, ir pasirenkam konteksta. Gitaristas ir jo stiprintuvas (tarkime kubas). Na kadangi pagrindiniai ishminties klodai yra sukaupti muzikos klausytoju srityje, tai dar pridekime audiofila, kuris to gitaristo irasho retkarchiais pasiklauso. Ka tranzistoriai veikia aifone, ar lempos televizijos bokshte - palikime nuoshalyje.

Taigi pasizhiurime, kaip gitaristas ir klausytojas santykiauja su tuo tranzistorium ar lempa. Uzhuost - matyt neuzhuodzhia, kadangi tie daiktai uzhdaryti i stiprintuvo narveli, tai greichiausiai tegali tik pamatyti ir girdeti kas gavosi.

Del regos - tai akivaizdu, kad lempos chia vienareikshmishkai laimi. I dirbanchias radio lempas ne vienas yra spoksoje, ivertinant tai, kad jos dazhnai shvyti spalvotai ir magishkai, tai lyginti su tranzistoriaus plastiko gabaleliu ar metaline "saga", net nepadoru. Bet stiprintuvas nera taikomojo meno kurinys, del to vizualini elementa gal palikime nuoshalyje :).

Su garsu yra idomiau. Ir velgi supainiota. Problema, kad tiek lempa, tiek tranzistorius yra radioelektronikos komponentai. Tai reishkia "ingredientai" ish kuriu "verdama" pati schema, t.y. stiprintuvas. Galima su gerais komponentais pagaminti bloga stiprintuva, galima su blogais pagaminti toki visai vartojama. Daug priklauso nuo projektuotojo, kokios dalys jam suprantamos, prieinamos. Taip pat priklauso nuo kainos. Turbut logishka, kaip ir prabangaus restorano virejas gali neisbaimindamas deti tai, ka turi geriausio. O vat kebabu kioskeliui - zhalios mesos kaina yra labai svarbu. Nes kioskelis kitoje gatves puseje zhiauriai konkuruoja. Lygiai taip su stiprintuvais.

Grizhkime prie gitaristo ir klausytojo. Pagal rot (rule of thumb) jie yra zhmones :). Su savo individualiais pojuchiais. Todel viena, ka "girdi" bejausmiai prietaisai ir kita ka zhmogus. Objektyvus matavimai vs subjektyvus pojuchiai, potyriai. [b]Jei imti tranzistorinius stiprintuvus vs lempinius, tai tranzistoriniu esminis blogis, kad nenaudojant ivairiu gudrybiu - tranzistorius stiprindamas sustiprina normaliam zhmogui nemalonius dalykus garse, o lempos - prieshingai, be dideliu gudrybiu - stiprindamos garsa, nufiltruoja nemalonius dalykus ir prideda maloniu zhmogaus ausiai [/b].

Shitas dalykas ir yra tas didysis karo kirvis tarp "akmens" ir "lempos" ishpazhintoju audiofilu. Lempininkai teigia, kad tik lempos klausydamas nepavargsti, o nuo "akmens" (tranzistoriu gamyboje naudojamas silicis yra pagrindine akmens sudedamoji dalis) tik akmenlige galima isivaryti. Tranzistoristai baksnoja i prietaisu rodmenis ir aishkina, kaip lempos kraipo garsa, o tranzistorium "ka paduodi, ta ir gauni".

Realiai, pagal rot - dazhniausiai lyginant stiprintuvu muzikos atkurima, viens priesh viena, lempinis stiprintuvas savo skambesiu patinka praktishkai visiems, o tranzistorinis - retai kam. To priezhastis yra paprasta - visi stiprintuvai daugiau ar mazhiau kraipo garsa, tiesiog lempinio stiprintuvo garsas, zhmogaus ausies ir smegenu yra priimamas kaip naturalesnis, malonesnis.

Beje, del tam tikru klausos aparato ypatumu - garsumo suvokimas yra irgi susijes su ta garso dalimi, kuria lempos filtruoja. Labai nesigilinant i detales - lempinio stiprintuvo garsas suvokiamas kaip mazhdaug dvigubai garsesnis (nors pagal prietaisus jis toks nera).



Edited 2 time(s). Last edit at 04/04/2012 06:44PM by kwlw.
Re: Lempa vs tranzas gitariniam stiprintuve. Kur tiesa? Eiliniai kwlw pamastymai :)
kwlw (IP Logged)
April 04, 2012 06:54PM

[b]Gitarinis stiprintuvas[/b]

Gitarinis stiprintuvas gana rimtai skiriasi nuo audiofilinio.

[b]Audiofilinio stiprintuvo tikslas yra[/b] maksimaliai tiksliai atkartoti tai, kas yra irashe (galbut paspalvinant ar praturtinan). T.y. [b]atkurti garsa[/b].

[b]Gitarinio stiprintuvo tikslas yra[/b] ishleisti (ir garsiai) butent ta garsa, kurio nori gitaristas. T.y. [b]sukurti garsa[/b].

Taip pat, pagal rot - gitarinis stiprintuvas sukuria ishkraipyta garsa. Nes, net grojant ant clean - ji kraipo viskas ish eiles pradedant gitaros tembrobloku, baigiant gitariniu garsiakalbiu. Ir tai nera blogai. Net nekalbu apie crunch'a, draiv'a ir distorshin'a.

Dabar padarom lyrini nukrypima - grizhtam prie inzhinieriu, konstrukcijos. Kai formavosi klasikinis elektrines gitaros garsas - kitokiu stiprintuvu kaip lempiniai - nebuvo. Kaip beje pradzhioje nebuvo ir specialiai gitariniu garsiakalbiu. Jie buvo sugalvoti veliau. Kadangi tranzistorinio stiprintuvo stiprintuvo garsas tiek del kitokios schemos, tiek del kitokiu komponentu yra kitoks - tai paprastesnio budo ishgauti prieshtranzistorines eros garsui nei pilnai lempinis stiprintuvas - nera. Kaip gitariniame reikale ishvis atsirado tranzistoriai? Ogi paprastai, visa elektronika perejo ant ju (beveik), ish paskos ir gitariniai stiprintuvai.

Ka duoda gitaristui standartinis, pilnai lempinis garso traktas (signalo kelias stiprintuve)?
1. Gitara girdima naturaliau. T.y. tai ka nuima nuemejai - labiau atitinka tai, kaip girdimos stygos.
2. Superine garso dinamika. Gitaristas ka ishdarineja su stygom - ta ir girdi ish stiprintuvo. Taip pat del to garsas suvokiamas kaip skambantis erdveje, "gilesnis", "apvalesnis", su daugiau oro.
3. Girdimuma. Prie tu pachiu decibelu - lempini stiprintuva lengviau girdesi grupes skambesyje. Zhr. zhmogaus klausos ypatybes.
4. Disciplina - lempinis stiprintuvas paryshkina ne tik gerus garso niuansus, bet ir gitaristo grojimo "svhara", gitaros "purva" ir pan. Skirtingai nuo tarkime gitariniu procesoriu, kurie "pasigauna" esmine signalo dali, ir ja paryshkina, del ko garsas gaunasi geresnis nei turetu :).



Edited 5 time(s). Last edit at 04/04/2012 08:05PM by kwlw.
Re: Lempa vs tranzas gitariniam stiprintuve. Kur tiesa? Eiliniai kwlw pamastymai :)
kwlw (IP Logged)
April 04, 2012 07:39PM

[b]Tai kam ishvis deda tuos tranzistorius?[/b]

Be minusu - tranzistoriai turi daug pliusu:
1. Jie pigus. Kainos eile pigesni uzh lempas
2. Dirba prie eile mazhesnes maitinimo itampos. Tas daro stiprintuvus daug mazhiau pavojingus gyvybei
3. Jie mazhi. Fizishkai. Deshimtis ir shimtus kartu mazhesni. Gitarineje galvoje ar kube - nera taip jau daug vietos.
4. Jiems nereikia ishejimo transformatoriu (rot). T.y. kiekvienam stiprintuve susitaupo po gabala gelezhies, vario ir kitu dalykeliu :).
5. Palyginus su lempomis nesunkiai auginasi galingumas. Ypach su naujos kartos (salyginai) lauko tranzistoriais (FET).
6. Juos galima grupuoti, kartu su kitom detalem i gatavas mazhulytes schemas. Dar vadinamas mikroschemomis. Ta darant gamykloje - gaunasi nebloga kokybe, mazhi gabaritai ir prieinama kaina. Ir gatavos "lego" detales gaminiams.
7. Turi ilga tarnavimo laika. Jei lempos devisi, tai tranzistoriai - praktishkai ne. Gali ir 30 metu kasdien groti be problemu.

Yra ir minusu:
1. Kadangi pagrindinis tranzistoriu vartotojas siekia juos gauti kuo pigiau, tai reishkia i tai ir koncentruojamasi. Kokybishkam audio skirtu tranzistoriu nera daug (palyginus) ir jie brangoki.
2. Visaip kaip kraipo garsa priklausomai nuo temperaturos ir kitokiu dalyku. Chia panashiai kaip ampas pats sukiotusi tembro ir draivo rankeneles laisvalaikiu viduryje grojimo.
3. Jau minetas nepageidajamu elementu garse sustiprinimas kartu su pageidaujamais elementais.
4. Jei naudojamos mikroschemos (o jos paprastai ir naudojamos), tai kaip gamykla ishrashe, taip anos ir dirba. Projektuotojas viduje geresnes ar kitokios varzhos ar kondensatoriaus neides, nors gitariniam stiprintuvui to ir reiketu.
5. Del (2) priezhasties, prie didesnio galingumo, siekiant girdimai neishkraipyti signalo yra daromos ivairios gudrybes schemose, ivedami grizhtami ryshiai (schema pati saves "klauso" ir koreaguojasi pagal tai), kurie pakeichia signalo mikrodinamika taip, kad jautri gitaristo ausis jau girdi "negyva", "plokschia" ir panashiai apdarkyta garsa.
6. Jei signalo lygis virshija nustatyta - lempa signala kompresina, arba shvelniai draivina. Tranzistoriai (rot) - to nedaro, o visaip laabai nemaloniai ji ishdarko. Geriausias ir visiems zhinomas pavyzdys, kai vaizdo kamera nuo per smarkaus garso irasho trashkesi ir perdima.

Taigi, jei kokia nors kontora, pvz. Laney sugalvoja pagaminti du skirtingus kubelius, lempini ir "tranzini" tarkime 10-20W ribose. Kuo skiriasi jiems gamyba, tarkime projektavimo faze panashiai darbo, korpusas bei garsiakalbis - identishki. Lempinis kubelis prie tu pachiu tiekeju - kainuos kokia 10-30$ brangiau. Nes lempos brangios net ir didmeninese partijose, kaip ir ishejimo transformatoriai. Dvigubinant galinguma - galima dvigubinti shita kainu skirtuma. Todel ten kur reikia rimtos garso galios >200W - lempos jau paprastai nebenaudojamos, nes garso kokybes klausimas dazhnai buna nebeaktualus.

Taigi pagal rot tranzinis gitarinis stiprintuvas yra lengvas, kompaktishkas ir pigesnis nei lempinis.



Edited 3 time(s). Last edit at 04/04/2012 08:39PM by kwlw.
Re: Lempa vs tranzas gitariniam stiprintuve. Kur tiesa? Eiliniai kwlw pamastymai :)
kwlw (IP Logged)
April 04, 2012 07:56PM

[b]Skaitmeninis ir analoginis tranzistorius[/b]

Jei pazhiureti ish elektronikos puses - nera skaitmeniniu schemu, jos visos yra analogines schemu sheimos nariai. Bet paprastumo delei, gitariniame stiprintuve, garso formavime tranzistorinius elementus galima suskirstyti i dvi grupes - tai analoginiai, kurie dirba su garsiniu signalu tiesiogiai, ir skaitmeniniai, kurie ish pradzhiu pasiima signala, ji diskretizuoja, t.y. pasiverchia i skaichiukus, savo smegenelemis juos pavartalioja ir vel atverchia ish skaichiuku i signala.

Su skaitmena buna ivairiai. [b]Diskretizuojant - neishvengiamai dalis signalo (taip to, kuris ishejo ish gitaristo gitaros) yra prarandama [/b], ir po aprodojimo atkuriama nebutinai taip, kaip reikejo ar atkurtu lempinis stiprintuvas. Gali buti uzhlaikymai, pradingti smulkmenos ir pan. Taip pat skaitmena gali nesunkiai "groti" pati naudodama gitaros signala tik kaip orientyra. Tam tikrais atvejais tai gal ir smagu, bet "tru" gitaristo pozhiuriu - kartais nepriimtina. Laimei skaitmenine elektronika shiuo metu yra vis dar sparchiai besivystanti sritis, del ko mikroschemos tobuleja, ir geruose (pabrezhiu, geruose, nebutinai naujuose, brangiuose) procesoriuose visi tie vartaliojimai atliekami ant tiek gerai ir greitai, kad po to jau tik programavimo klausimas, kaip gerai efektas skambes. Fig ka ten ta ausis uzhfiksuos, jei viskas vyksta tik per milisekunde.

Analoginiu schemu buna visokiu, bet gitariniuose stiprintuvuose dazhniausiai gyvena operaciniai stiprintuvai. Kaip taisykle tokie, kurie savo viduriuose turi jau tuos "teisingus" lauko tranzistorius (FET). Ir shiaip bendrai paemus, del savo plataus pritaikymo ne viena deshimtmeti ju schemos "ishlaizhytos" iki tikrai kokybishku ir salyginai tiesishku. Tas reishkia itakos garsui ish ju mazhai. Bet visgi yra.

Jei kalbeti apie FET, tai jie savo "audio" charakteristikomis yra artimi lempoms bet garso nekraipo zhmogaus ausiai priimtina linkme (mazhai kraipo ir netinkama linkme :)). To pasekoje, jei pagaminamas pagal elektronikos kanonus teisingas stiprintuvas - gitarai jis by default netinkamas. Toki garsa gitaristas apibudina kaip "sterilu, sausa", nes jame truksta tu ishkraipymu, kuriuos ausis suvokia kaip erdve, dinamika, shiluma. Kaip jau minejau ankschiau - tai, ka ish vibruojanchios stygos nuima gitaros nuemejai - nebutinai labai grazhiai skamba. Del to i geras tranzistorines schemas yra itraukiami elementai, parenkami darbo rezhimai, kad garsas butu mazhai mazhai, bet ishkraipomas numatyta kryptimi. Kad suteikti jam "dirbiniu" priemaishu, kurios padaro garsa naturalesniu (skamba paradoksaliai)... Taip vadinamas "exciter" effektas. Kartais inzhinieriai pataiko, kartais nelabai.

Ish savo patirties - galiu pasakyti, kad kazkada taisiau pora banaliu senu japonishku resiveriu, vieno net nepamenu markes, kitas yamaha A500 berods. Remontas ten buvo elementarus, po remonto reikia "duot gazo", pasimatuot temperaturas ir pan. Tai pajungiau savo 2x12 gitarini ir kaip garso shaltini isijungiau relax fm. Viena sutvarkiau kaip iprasta, nafing speshl. Bet kai ijungiau ta yamaha su jos ten kazkokiu "natural sound" efektu, tai taip ir praklausiau visa diena :). Gal ir sintetika, netikras signalas, o "pasaldintas", bet taip teisingai suskambejo - kad dzin lempos/shlempos. O stiprintuvas tai faktishkai ant mikrushkiu.

Sau



Edited 5 time(s). Last edit at 04/07/2012 09:37AM by kwlw.
Re: Lempa vs tranzas gitariniam stiprintuve. Kur tiesa? Eiliniai kwlw pamastymai :)
kwlw (IP Logged)
April 04, 2012 08:53PM

[b]Pros and cons (+-)[/b]

[b]1. Standartinis pusiau lempinis. Lempa preampe, kas liko tranzas [/b]

Bene populiariausia schema ish hibridiniu.

Pros:
Lempa stiprina silpniausia, tik ish gitaros atejusi signala ir ji formuoja. Visi reikalingi niuansai sustiprinami, toliau tranzistoriai jau ju nebesugeba ishdarkyt.
Nereikia ishejimo transformatoriaus. Susitaupo svorio, vietos ir kainos.

Cons:
Lempinis "draivas" galimas tik preampe (nes tik ten yra lempa). Tikrame lempinuke galima "uzhkrankinti" visa stiprintuva ish esmes.
Maitinimo transformatorius - du viename, nes lempu ir tranzu maitinimas skriasi, tas reishkia papildoma kaina. Kai kurie gamintojai daro visokius workaroundus ta proga - nebutinai sekmingus.

[b]2. Nestandartinis pusiau lempinis. Tranzai preampe, powerampas lempinis [/b]

Nepopuliarus sprendimas. Garsa suformuoja tranzistoriai - stiprina ir kazkiek suzhmogina lempos. Ant didzhiulio garso turbut imanoma ishgauti lempini draiva.

Pros:
Dalis lempinio stiprintuvo garso, sprendimas artimesnis audiofiliniam, kai "tranzistorinis" garsas ish CD ish atkuriamas lempiniu budu.

Cons:
Nera tikro lempinio kubo garso
Visi lempinio kubo trukumai yra

[b]3. Hibridinis - dalis trakto ant lempu, dalis ant tranzu, nesuprasi ko ten daugiau.[/b]

Paprastai naudojamas, kai reikia pigiai, gerai ir daug. Sumaniai ishnaudojant lempu ir tranzu privalumus, nepamirshtant trukumu, galima uzhmaishyti tokia vat mishraine, kuri "skaniai" klausysis. Jei nepavyksta - gaunasi gitaristu vadinama "plastmase", kuri neklauso gitaristo pirshtu, groja pati kazkokias interpretacijas ir pan.

Pros:
Ishnaudojami abieju technologiju +
Galima daug visko sukishti i mazha stiprintuva
Galima rimtai sutaupyti ant gamybos

Cons:
Sunku toki gogel-mogel priversti normaliai skambeti

[b]4. Grynai lempinis, tranzu ten papraschiausiai nera. Ne vieno.[/b]

Komentuot chia nera ka - klasika. Paprastai ir schemos klasikines.

Pros:
Tru lempinis skambesys

Cons:
Sunkus
Brangus
Lempos devisi

[b]5. Lempinis su neesminiais elementais ant tranzu[/b], kuriuos nera daug prasmes daryti ant lempu - pvz. effektu loop'o bufferiai, reverbo aptarnavimo schema ir pan.

Pros:
Pilna lempa pagal skambesi, bet susitaupo lempu ant kainos, ir maitinimo trafo

Cons:
Ypatingai religingi gali buti nepatenkinti operaciniais garso trakte.



Edited 6 time(s). Last edit at 04/05/2012 05:38PM by kwlw.
Re: Lempa vs tranzas gitariniam stiprintuve. Kur tiesa? Eiliniai kwlw pamastymai :)
kwlw (IP Logged)
April 04, 2012 09:04PM

[b]Stiprintuvas ir pedalas[/b]

Ne paslaptis, kad gitaristai naudoja gyva velnia visokiu efektu. T.y. pedalu, procesoriu ir pan. Kas gi nutinka, pajungus pedala prie kubo?

Lempinis pedalas + lempinis kubas = pilnai lempinis stiprintuvas
Lempinis pedalas + tranzinis kubas = pusiau lempinis stiprintuvas su lempa preampe
Lempinis pedalas + pusiau lempinis kubas = pusiau lempinis stiprintuvas
Tranzistorinis pedalas + lempinis kubas = pusiau lempinis stiprintuvas
Tranzistorinis pedalas + tranzistorinis kubas = tranzistorinis stiprintuvas
Tranzistorinis pedalas + pusiau lempinis kubas = pusiau lempinis stiprintuvas, jei preampo lempa nera apeinama effect loop'o. Jei apeinama = tranzistorinis stiprintuvas.
Gitara aktyviais nuemejais + lempinis kubas = pusiau lempinis stiprintuvas (!).

Taigi, nepaslaptis, kad dauguma gitaristu groja su [b]pusiau lempiniais[/b] stiprintuvais ir nesuka smegenu. Nes geras lempinis pedalas paprastai buna sukonstruotas su tais operaciniais stiprintuvais viduje, kurie atrinkti ish didzhiules ju rushiu ivairoves kaip mazhiausiai gadinantys gitarini garsa. O stiprintuve esanchios lempos ta garsa jau po to paverchia praktishkai grynai lempiniu, kuri zhmogaus klausa jau priima kaip gera.

Vsio, shiandienai jau parakas baigesi - grafomanijos priepuolis baigesi :). Nu negalima HT5 schemos per nuobodu susitikima darbe nagrineti, negalima... Bet ash neatlaikiau ir pasinagrinejau, tiek minchiu kilo.

Jei bus ikvepimo - gal dar parashysiu. Jei kam nors dar mazhai teksto (?!!), tai galit pasiulyt kurlink dar papasakot, kokius klausimus panagrinet apie tuos ampus, tranzus ir lempas.

Sau



Edited 1 time(s). Last edit at 04/05/2012 05:39PM by kwlw.
Re: Lempa vs tranzas gitariniam stiprintuve. Kur tiesa? Eiliniai kwlw pamastymai :)
stratlt (IP Logged)
April 04, 2012 09:12PM

Yra labai daug tiesos, bet ne visur ir ne visi pavyzdziai absoliuciai tikslūs. Bet siandie labai tingiu analizuot ir diskutuot. Daug visko.
Kadangi nesu inzinierius galeciau gincytis konkrecių produktų pavyzdziais...
Labai daug naudingos info, thanx. Bet matau Tame ir žalos. Kai kada muzikantui tokių smulkmenų žinoti nebūtina, nes renkantis aparatą tai juos paprasčiausia subalamutina. Muzikantas daro mena ir remiasi savo klausa, subjektyviais pojūciais. Panasios zinios, gal kiek subjektyvios ir nelabai tikslios privercia zmones abejoti ir rinkitis aparatą ne pagal naturalius muzikanto kriterijus - t.y. garsa, o pagal kažkieno webe išdėstytą nuomone kas gerai ir kas blogai.. Rezultate nepasiekiamas norimas rezultatas, depresija, alkoholis... :)
Anyway gerbiu už pastangas.

Robertas
Midiaudio Ltd.
robertas@midiaudio.com
[img]http://forum.midiaudio.com/file.php?0,file=1453[/img]
[img]http://forum.midiaudio.com/file.php?0,file=1964[/img]
Re: Lempa vs tranzas gitariniam stiprintuve. Kur tiesa? Eiliniai kwlw pamastymai :)
stratlt (IP Logged)
April 04, 2012 09:39PM

kwlw Wrote:
-------------------------------------------------------
> Pros and cons (+-)
>
>
> 5. Lempinis su neesminiais elementais ant tranzu,
> kuriuos nera daug prasmes daryti ant lempu - pvz.
> effektu loop'o bufferiai, reverbo aptarnavimo
> schema ir pan.
>
> Pros:
> Pilna lempa pagal skambesi, bet susitaupo lempu
> ant kainos, ir maitinimo trafo
>
> Cons:
> Ypatingai religingi gali buti nepatenkinti
> operaciniais garso trakte.


Na, nesusilaikiau padiskutaves bent vienu punktu. Dauguma Pro ar Custom pilnai lempinių ampų tarkime turi effektu loop'o bufferius, tačiau pamatytum jų trafus... Trafų kaina ten tikriausia sudaro pusę savikainos. Reverbo aptarnavimo schema? OK, bet pats reverbas stovi ten kartu su atskira lempa trakte. Pridedam point to point wiringą....Ką gaunam? Finansini kosmosą ir afigienna garsa. Kad ir pilnai lempiniai ampai siais laikais negali apseiti be kai kurių papildomų elementų (diktuoja progresas, muzikiniai stiliai ir naudojami ten išoriniai bei vidiniai efektai). Ir niekas ten nesusitaupo. Kaip tik pasibrangina :)
Aptariamas pavyzdys tai kad ir mano turimas Hayden Custom Shop Speakesy 50 combo.

Robertas
Midiaudio Ltd.
robertas@midiaudio.com
[img]http://forum.midiaudio.com/file.php?0,file=1453[/img]
[img]http://forum.midiaudio.com/file.php?0,file=1964[/img]
Re: Lempa vs tranzas gitariniam stiprintuve. Kur tiesa? Eiliniai kwlw pamastymai :)
CloudMaker (IP Logged)
April 04, 2012 10:02PM

a jofana kiek... bet butinai perskaitysiu kai bus laiko :D

Garso Greitis...
Re: Lempa vs tranzas gitariniam stiprintuve. Kur tiesa? Eiliniai kwlw pamastymai :)
niekogero (IP Logged)
April 04, 2012 11:06PM

Patiko postas, viska saziningai perskaiciau ir is esmes su viskuo sutinku bei dziaugiuosi, kad tokiu savanorisku svietimu uzsiimi! (tu)
Bet va tai ka pacitavau is tavo post'u zemiau - mane nustebino. Visgi technikoj rauki (ispudi susidariau ne is situ postu, o is to kaip bendrai forume reiskiesi), na bet sitie zemiau esantys 4 punktai tai skamba kaip vienas is dvieju: arba kaip pardavimu vadybininko pletkai, arba kaip muzikanto magija ir burtai, kuris absoliuciai nieko nekerta apie technine puse ir viska bando paaiskinti is savo menininko varpines. :S
Galeciau aisku papunkciui atrasyti, savo nuomone issakyt (kuri gal ir nera teisinga, gal kaip tik as klystu), bet sito forumo diskusiju mados mane erzina neretai.. Bijau, kad is sveikos diskusijos viskas gali issirutuliot i beprasmes tiradas, nes yra tam tikra lankytoju kasta, kurie kaip vistos ant laktos susede pradeda vienas kitam antrint kazkur pro sali, vos tik vienas prasizioja.
Uztat pavydziu kwlw stiprybes cia palaikant blaivu prota ir kantrybe. :)


kwlw Wrote:
-------------------------------------------------------
> Ka duoda gitaristui standartinis, pilnai lempinis
> garso traktas (signalo kelias stiprintuve)?
> 1. Gitara girdima naturaliau. T.y. tai ka nuima
> nuemejai - labiau atitinka tai, kaip girdimos
> stygos.
> 2. Superine garso dinamika. Gitaristas ka
> ishdarineja su stygom - ta ir girdi ish
> stiprintuvo. Taip pat del to garsas suvokiamas
> kaip skambantis erdveje, "gilesnis", "apvalesnis",
> su daugiau oro.
> 3. Girdimuma. Prie tu pachiu decibelu - lempini
> stiprintuva lengviau girdesi grupes skambesyje.
> Zhr. zhmogaus klausos ypatybes.
> 4. Disciplina - lempinis stiprintuvas paryshkina
> ne tik gerus garso niuansus, bet ir gitaristo
> grojimo "svhara", gitaros "purva" ir pan.
> Skirtingai nuo tarkime gitariniu procesoriu, kurie
> "pasigauna" esmine signalo dali, ir ja paryshkina,
> del ko garsas gaunasi geresnis nei turetu :).
Re: Lempa vs tranzas gitariniam stiprintuve. Kur tiesa? Eiliniai kwlw pamastymai :)
andrej-l (IP Logged)
April 05, 2012 08:06AM

> Galeciau aisku papunkciui atrasyti, savo nuomone
> issakyt (kuri gal ir nera teisinga, gal kaip tik
> as klystu), bet sito forumo diskusiju mados mane
> erzina neretai.. Bijau, kad is sveikos diskusijos
> viskas gali issirutuliot i beprasmes tiradas, nes
> yra tam tikra lankytoju kasta, kurie kaip vistos
> ant laktos susede pradeda vienas kitam antrint
> kazkur pro sali, vos tik vienas prasizioja.

+1
Re: Lempa vs tranzas gitariniam stiprintuve. Kur tiesa? Eiliniai kwlw pamastymai :)
Domantas (IP Logged)
April 05, 2012 03:14PM

Aš dar prie kwlw ir stratlt norėčiau pridėti vieną pastebėjimą apie operacinius stiprintuvus (opampus). Būtų įdomu paimt paprastą ant opampo padarytą bufferį ir padaryt blind testą tarp kokio pigaus TL071 ir ko nors egzotiško (kad ir Texas instruments OPA134). Jaučiu nykstamai maža dalis "religingų" gitaristų pajustų didelį skirtumą, o jei ir pajustų, tai dar neaišku, į kurią pusę.

Istorijos moralas - mažiau skaitykit daugiau grokit ir savo ausis lavinkit.
Re: Lempa vs tranzas gitariniam stiprintuve. Kur tiesa? Eiliniai kwlw pamastymai :)
kwlw (IP Logged)
April 05, 2012 06:35PM

niekogero Wrote:
-------------------------------------------------------
> Bet va tai ka pacitavau is tavo post'u zemiau -
> mane nustebino. Visgi technikoj rauki (ispudi
> susidariau ne is situ postu, o is to kaip bendrai
> forume reiskiesi), na bet sitie zemiau esantys 4
> punktai tai skamba kaip vienas is dvieju: arba
> kaip pardavimu vadybininko pletkai, arba kaip
> muzikanto magija ir burtai, kuris absoliuciai
> nieko nekerta apie technine puse ir viska bando
> paaiskinti is savo menininko varpines. :S

Na ash greichiau nieko nekertantis nei vadybininkas :). Siaip megchiau padiskutuoti ta tema. Yra keli mano akimis normaliai techniniai dalykai (salygos), kuriuos reikia iverinti:

1. Zhmogaus ausies/klausos biologija ir fizika.
2. Gitaristas, tai zhmogus, paprastai gerai "prisishaudes" prie instrumento, turintis ishlavinta muzikine klausa ir muzikine atminti. Todel nerealiai jautrus garso pokychiams. Nemaishom su mokslininkais ar audiofilais.
3. Pateikti teiginiai yra rule of thumb, kuri teisinga daugumai atveju, ir [b]neteisinga[/b] specifiniams. Del to ji nera tikra taisykle, o tai, kuo paprastai galima vadovautis, jei tingi gilintis :).

> > Ka duoda gitaristui standartinis, pilnai
> lempinis
> > garso traktas (signalo kelias stiprintuve)?
> > 1. Gitara girdima naturaliau.
> > 2. Superine garso dinamika.
> > 3. Girdimuma.
> > 4. Disciplina

Realiai visi shitie punktai IMHO yra ishdava to, kad stiprintuvu yra grojama, o ne klausoma, bei atsizhvelgiant i tai, kad lempos skirtingai nuo tranzistoriu:
a) Kraipo garsa del netiesishkumo. Harmoniniai ishkraipymai lempu ir tranzu skiriasi ir klausos suvokiami skirtingai
b) Clippina signala prie dideliu reikshmiu. Gaunam kompresija arba shvelnu draiva vietoj nemaloniu harmoniku kruvos.

Sau

If you scratch surface of any skill - you will find thousands of hours developing it
Re: Lempa vs tranzas gitariniam stiprintuve. Kur tiesa? Eiliniai kwlw pamastymai :)
kwlw (IP Logged)
April 05, 2012 06:42PM

Domantas Wrote:
-------------------------------------------------------
> Aš dar prie kwlw ir stratlt norėčiau pridėti vieną
> pastebėjimą apie operacinius stiprintuvus
> (opampus). Būtų įdomu paimt paprastą ant opampo
> padarytą bufferį ir padaryt blind testą tarp kokio
> pigaus TL071 ir ko nors egzotiško (kad ir Texas
> instruments OPA134). Jaučiu nykstamai maža dalis
> "religingų" gitaristų pajustų didelį skirtumą, o
> jei ir pajustų, tai dar neaišku, į kurią pusę.

Matai, tokiu testu buvo atlikta ir ne vienas. Ir su kontraversishkais rezultatais. Problema ishties yra su tuo, ka norima irodyti, o ne ishmatuoti. Nepamirshkim, kad opampai - tai tik aktyvus komponentai, kurie sedi schemoje. Kaip ji suprojektuota - nuo to priklauso ne mazhiau nei nuo pachio opampo. [url=http://forum.midiaudio.com/read.php?6,109899]Ash pats priesh pora metu kaitaliojau opampus savo tranziniam kube[/url]. Tikrai girdejau skirtuma (galbut psichoakustika, dar greichiau iejimo varzhos pokychiai), bet faktas.

> Istorijos moralas - mažiau skaitykit daugiau
> grokit ir savo ausis lavinkit.

Paskaityti IMHO kartais irgi gerai. Tada galima nukirsti kampa ieshkant savo garso. Bet be abejo tik megstantiems pasinagrineti/pakonstruoti.

Sau

If you scratch surface of any skill - you will find thousands of hours developing it
Re: Lempa vs tranzas gitariniam stiprintuve. Kur tiesa? Eiliniai kwlw pamastymai :)
ilmis (IP Logged)
April 06, 2012 07:08PM

Aš inžinierinių žinių neturiu, bent jau nepakankamai, tačiau per savo gan trumpo grojimo istoriją išbandžiau tikrai dafiga produktų ir galiu pabandyt apibendrint savo pastebėjimus iš ausies pusės o ne iš mokslinės ir paremtus grynai praktika o ne teorija. Labiausiai lempinis stiprintuvas mano ausims išsiskiria nuo tranzinio prie švelnaus perkrovimo lempų, t.y lengvo draivo. Ten yra ir dinamika (priklauso nuo nuėmėjų gitaroje, aktyvūs daug mažiau dinamiški pasirodė) ir tas toks švelnus garso tarytum apsivyniavimas aplink ausis, malonus ir minkštas vidurys. Grojant uber clean arba uber gain tie skirtumai kur kas sumažėja. Tiesą sakant cleanas pvz Roland JC man bent vienas geriausių cleanų kokius girdėjau, labiau patiko nebent Fender Twin. Uber gain irgi su lempom kažkiek jautresnis kubas bet ne tiek kad būtų vertas kainų skirtumo, skambesio klausimu čia subjektyvu, esu bandęs tranzų, kurie labiau patiko nei kai kurios lempos ir atvirkščiai. Va ką pastebėjau, tai kaip nėra vienos gitaros viskam, taip nėra ir kubo. Nespjaunu į tranzus tikrai ir jų panaudojimui yra ką sugalvot. O be to technologijom vystantis ir viskam tobulėjant, nuoširdžiai noriu tikėti, kad ateis laikas, kai išmoks tranzą suskambinti kaip lempą, bet menininkas vis tiek yra toks kvailas padaras ir tikrai atsiras tokių, ką lempa šviečianti grot įkvėps o tranzas ne. Whatever works for you. O kad jau apie kubus kalbam tai R.I.P Jim Marshall
Re: Lempa vs tranzas gitariniam stiprintuve. Kur tiesa? Eiliniai kwlw pamastymai :)
kwlw (IP Logged)
April 07, 2012 09:03AM

stratlt Wrote:
-------------------------------------------------------
> Na, nesusilaikiau padiskutaves bent vienu punktu.
> Dauguma Pro ar Custom pilnai lempinių ampų tarkime
> turi effektu loop'o bufferius, tačiau pamatytum jų
> trafus... Trafų kaina ten tikriausia sudaro pusę
> savikainos. Reverbo aptarnavimo schema? OK, bet
> pats reverbas stovi ten kartu su atskira lempa
> trakte.

Trafo kaina visada sudaro juntama stiprintuvo kainos dali. Shiaip ar taip, tai vienas ish esminiu kokybe lemianchiu komponentu. Kaip minejau, religingi zhmones keistai reaguoja i tuos operacinius. Tokiems netgi specialiai kenotronas statomas, nes diodai neitinka (kokia itaka jie duoda zhinau, su mesos dual rectifier - galima isitikinti, tachiau nesu tikras, kad tai taip svarbu). Na, o paskui, viskas sujungiama i skaitmenine koncertine/studijine iranga ir gojama :D.

> Pridedam point to point wiringą....Ką
> gaunam?

Pats savaime (in general) P2P nera vertybe. Chia jau technologishkai visai aishku, nes tai tiesiog talpumai, lydviechiu ir takeliu varzhos bei signalu tarpusavio saveika. Gera spausdintine plokshte vs prastas P2P - i vienus vartus plokshtes naudai. Gera plokshte vs geras P2P - skirtumo nepajausi. Bet va gera plokshte suprojektuot - didis menas ir ishlaidos, papraschiau jau tada P2P padaryt. Gamykloje tuo niekas paprastai neuzhsiima, nes neapsimoka. Yra tik viena ishlyga - yra toks dalykas kaip grynas 3D kabantis montazhas, sutinkamas rimtu meistru ampuose. Jei tinkamai atliktas - jis yra objektyviai geriau uzh spausdintine plokshte ir paprasta P2P. Del tos priezhasties, kad signalo kelias sutrumpeja fizishkai.

> Finansini kosmosą ir afigienna garsa.

Finansinis kosmosas ishplaukia nezhinia ish kur. Dazhniausiai turbut ish to, kad jau daug metu masishkai nebegaminami kokybishki audio elektronikai skirti komponentai. Arba NOS, arba gaminti mikroserijoms - del to su nenormaliom kainom. Rimti meistrai (ne itin relingini) - barasi, kad neimanoma rast normaliu shiuolaikiniu detaliu tarp pramoniniu. O NOS detales (savu laiku kainavusias centus), kuriu buvo galima gauti didmenishkai - supirko tarpininkai ir stumdo dabar visokiuose shopeliuose uzh rimtas kainas.

> ir pilnai lempiniai ampai siais laikais negali
> apseiti be kai kurių papildomų elementų (diktuoja
> progresas, muzikiniai stiliai ir naudojami ten
> išoriniai bei vidiniai efektai). Ir niekas ten
> nesusitaupo. Kaip tik pasibrangina :)

Nu jau, pamegink ideti kokia 12 lempu i kuba - suprasi ant kiek mikrushkes yra pigu :). Vien ant vario kiek susitaupys. Del efektu - skambesio prasme nezhinau kaip ten yra, bet akivaizdu, kad pigiau puslaidininkiai. Beje, ash nekalbu apie komponentus neturinchius itakos garsui (arba turinchius ja tokia nykstamai mazha, kad svarbiau vertinti itampos rozeteje itaka, o ne ja). Pvz. footswitch'o aptarnavimo. Ten lempom ishvis nera ka veikt.

> Aptariamas pavyzdys tai kad ir mano turimas Hayden
> Custom Shop Speakesy 50 combo.

Nesu mates, ir girdejes, del to nezhinau su kuo ten gali apsieiti tas Hayden. Faktas, kad jei muzikantui kube butinai reikia tarkime deleju idet i kuba, tai su lempom ji padaryti kubo viduj - butu ishshukis. Net su visokiom juostelem ir motoriukais zhaidzhiant. Net nekalbant apie kainas.

Na ash pora savaichiu turejau namie paskersta Carvin'a Nomad 112, gal neatidzhiai zhiurejau, bet mikrushkiu jame nemachiau (diodu tai yra). Kubas shiuolaikinis (tiesa Vintage serija), turi reverba, buferius. Ir 9 lempas, kas nera mazhai. Tiesiog esme, kokius sprendimus gamintojas priima. Nepamirshkime, kad esmiu esme esme yra gamini parduoti, o ne padaryti kazkoki antgamtishkai gera.

Primenu, kad shiuo atveju (pilna lempa, su neesminiais komponentais ant tranzu) - mano pozicija yra pozityvi (kazkam gali pasirodyti kitaip). T.y. [b]man patinka tokia konstrukcija, ir manau, kad toks kubas duoda tikra lempini garsa ir visai sazhiningai[/b], t.y. jis yra pilnai formuojamas lempu. Tiesiog del savoku sazhiningumo - yra kaip yra, faktas, kad garso trakte ne vien lempos. [b]Jei nebutu kubu, kuriu garso traktas specialiai padaromas grynai lempiniu - butu galima i tai nekreipt demesio ishvis.[/b]

Manau netgi uzhsiemus kazkokiais beprasmiais tyrimais, specialiai atrinkus salygas - tranzu, esanchiu aptarnavimo grandinese, itaka teorishkai butu galima net ishmatuot. Nes ausimis ta surasti - manau pernelyg komplikuota.

Sau



Edited 3 time(s). Last edit at 04/07/2012 09:17AM by kwlw.
Sorry, only registered users may post in this forum.