midiaudio logo

Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis

civitas (IP Logged)
March 09, 2004 12:20PM

:-)
Naudoju SIBELIUS2 ir nenorėčiau keisti į kažką kita. Tačiau turiu keletą klausimų.
1. Nežinau kaip viename puslapyje užrašyti keletą kūrinukų. Paprastai, po New->File kūrinėlis užsiprogramuoja iki galo. O tai tinka tik užimantiems Visą puslapį kūriniams.
2. Neretai po natomis arba tarp penklinių tenka užrašyti tekstą, pvz. 8 posmelių. O tam reikėtų laisvai paplėsti/susiaurinti tarpus tarp penklinių. Kaip tą padaryti?
3. Rašant Grigališkąjį choralą taktų dažnai išvis nebūna. kaip nustatyti programą, kad ji nefiksuotų natų vertės takte?

Kituose forumuose buvo siūlyta neudoti Cubase ar Finale, ar dar kažką. Tikrai to nenoriu. Išanksto labai ačiū už vertingus Jūsų patarimus.

Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
civitas (IP Logged)
March 12, 2004 01:42PM

Nagi, kolegos, parašykit kas nors. Negi niekas nedirbate su SIBELIUS2 ? Vis dar laukiu Jūsų patarimų...
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
**Rimas G. (IP Logged)
April 06, 2004 09:31AM

Mielas kolega Civitai,

Nesu didelis Sibelijaus žinovas, tačiau su puslapio formatavimu ten ne viskas tobula. Tai dažnai privalumas, bet Jūsų minimu atveju ir trūkumas, kad esminės operacijos suprogramuotos atlikti automatiškai. Kažkada bandžiau dėl tam tikrų FINALE trūkumų pereti prie Sibelijaus, tačiau ir toliau likau Finale gerbėju. Ypač dėl puslapio formatavimo nestandartinių atvejų. Dažnai ypatingus atvejus patogiau sumaketuoti Worde, muzikinę medžiagą prieš tai "užseivinus" TIF formatu. Praktiškai, kiek problemų - tiek sprendimų. Tačiau konkrečiau Jums galėčiau padėti tik tokiu atveju, jei naudotumėte FINALE. Pagaliau ir šiame forume ne visiškai etiška diskutuoti Sibelijaus temomis, nes MidiAudio yra oficialus Coda Music Technologies (t.y. FINALE ir jos pagalbinių produktų) distributorius, o Sibelius, kaip žinia, pagrindinis šio produkto konkurentas pasaulinėje rinkoje. Cubase nėra pritaikyta notacijai. Tai tik tam tikra MIDI redaktoriaus pagalbinė forma. Profesionaliems grafiniams sprendimams tai nėra gera išeitis, pagaliau Cubase gamintojai to ir nesiekia. Sibelijaus problemoms spręsti pabandykite patarimų paieškoti www.sibeliusforum.com Ten galėsite ir suformuluoti savo problemą, tikėdamasis žinovų atsakymų. Beje, angliškai. Bet tai, manau, šiandien ne kliūtis.
Sėkmės!
**Rimas G.
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
Dalius (IP Logged)
April 08, 2004 11:38AM

**Rimas G. parašė:

> Pagaliau ir šiame forume ne visiškai etiška
> diskutuoti Sibelijaus temomis, nes MidiAudio yra oficialus Coda
> Music Technologies (t.y. FINALE ir jos pagalbinių produktų)
> distributorius, o Sibelius, kaip žinia, pagrindinis šio
> produkto konkurentas pasaulinėje rinkoje.

Ne, ne;-) Forumas nėra skirtas diskusijoms vien tik apie mūsų distributuojamus produktus - diskuotuokite apie viską - kaipgi kitaip mes artėsime prie tiesos?;-)



Dalius
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
**Rimas G. (IP Logged)
April 09, 2004 12:47AM

Ponas Daliau, čia suveikė tiesiog tam tikra forumų patirtis. Abiejuose Finale forumuose nelabai pageidaujami kokie nors lyginimai ar kitokie Finale autoriteto klibinimai. Tai galima suprasti iš forumų administratorių pastabų.
Aš pats esu Finale fanas, nors ir matau ne vieną sisteminį programos trūkumą. Ypač MIDI dalyje. Tačiau esu optimistas ir tikiuosi, kad Coda Music Technologies greitai padarys didelį kokybinį šuolį, nes po Sibelijaus 3 versijos trauktis nebėra kur. O šiaip būtų neblogai turėti šiame forume savo kampelį ir "finalistams", nes angliški forumai, deja, ne visiems visiškai įkandami, kadangi notacijos srityje dirba šiek tiek konservatyvesni žmonės, kurie išsilavinimą gavo sovietmečiu, kai visi piktinomės ir stebėjomės: o kam man ta paukščių kalba? O padiskutuot ir pasidalint tikrai būtų kuo ir su kuo.
Tikrai dėkui už geranoriškumą.

**Rimas G.

Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
Apuokas (IP Logged)
April 15, 2004 01:27AM

O tikrai, ar mes daug nusidėsim, jei suteiksim čiau prieglobstį ir Sibelistams. Suprantu, kad yra taisyklės. Tačiau, juk kur daugiau ir įvairiau - ten linksmiau ir, kaip rašė Dalius, kaip mes prieisim prie tiesos? Gal nepagailėkim vieno kito patarimo ir apie Sibelijų (turiu omeny Civitą ir kitus). Ypač, jei kas esat susidūrę su panašiomis problemomis, o dabar jas išsprendę. Arba nurodykit kur informacijos lietuvių kalba turėtų ieškoti naudojantys Sibelijų?
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
**Rimas G. (IP Logged)
April 15, 2004 02:45PM

Už Sibelistus p. Apuokui negalėčiau atsakyti, tačiau tai pakankamai masiškai naudojama aranžavimo ir notacijos programa. Gerai išstudijavusių ir metodiškai pasikausčiusių atsirastų, manau, nemažai. Reikia tik geros valios pasidalinti patirtimi. Finalistus rūpimais klausimais galėčiau metodiškai paremti ir lietuviškais tekstais e-mail'u arba pačiame forume. Tačiau aš taip pat ne ponas dievas ir ne visiškai visais aspektais galiu būti kompetentingas iki galo, kadangi programos apimtis ir resursai pakankamai dideli, o pagal sau keliamus uždavinius ir darbų paskirtį dauguma orentuojasi į savo poreikius. Kaip ir visose programose. Todėl ir diskusijos būtų naudingos visiems besidomintiems. Jei rasis suinteresuotų, gal pabandom? Lyg ir koks bendraminčių klubas susiformuotų. Aš čia taikau visiems: Finalistams ir Sibelistams.

Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
Apuokas (IP Logged)
April 16, 2004 07:27AM

Taigi taigi, siūlymas susiburti išties labai geras. Tik man labai keista, kad šis forumas truputį "zombiškas" (atleiskit už išsireiškimą). Daug dalyvauju Bitės Plius forumuose. Ten ir radau nuorodą pas jus su labai gera rekomendacija: "Ten rimtesni žmonės renkasi..." Kažko visi labai nekalbūs. Bet tikiuosi sulaukti nors nuorodų kur kalbama apie Sibelius (lietuvių kalba). Tad palinkėkit kantrybės belaukiant ;)
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
Dalius (IP Logged)
April 16, 2004 11:12AM

ok, ok, ačiū už "Ten rimtesni žmonės renkasi..."

Jei dalyvausite aktyviau - sukursime atskirą forumą natų maketavimui:-P



Dalius
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
**Rimas G. (IP Logged)
April 16, 2004 05:07PM

Ɓ šį forumą paskutiniu metu užeinu dažnokai. Smalsu: pavyks mums suorganizuoti diskusiją ar nepavyks. Pradžiai galiu pažadėti, kad, jei kiltų klausimų Sibelistams, bandyčiau surasti kompetentingų specialistų, galinčių pakonsultuoti iškilusias problemas. Su Finalistais bandyčiau kalbėtis pats, tačiau pažįstu ir daugiau šaunių vyrukų, kurie tikrai išmano šioje srityje. Pagaliau galima duoti linkus į Finale forumus, kuriuos seku.
Belieka startuoti. Ir truputį pareklamuoti šią idėją tarp kolegų. Kiek suprantu, iš šeimininkų palaikymas yra. Kas pirmas?
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
Apuokas (IP Logged)
April 17, 2004 01:47AM

:-/ Taigi taigi, mano brangiausieji, laukiu ir nesulaukiu. Gerai, kad po truputį įsisiūbuojam. Aš pats užkietėjęs Sibelistas, bet susidūriau lygiai su tokiomis pat problemomis kaip ir Civitas. Prieš užsukdamas į šį forumą net nežinojau (ir neatkreipiau dėmėsio), kad Sibelius čia - priešinga stovykla. Bet domina ne trūkumai ar pranašumai. Tiesiog reikia smulkios vartotojo instrukcijos šiai notacinei programai. Todėl pasirįžęs bendrauti ir čia, ir ten kur nurodysit. Labai ačiū už toleranciją Sibelistams.
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
**Rimas G. (IP Logged)
April 17, 2004 09:01AM

Ne visiškai suprantu, ko laukia-nesulaukia p. Apuokas. Jei jam reikia USER MANUAL, kuris paprastai lydi full version programas, tegu ir sako: gelbėkit - reikia manualo. Gal kas ir padės. O šiaip ir HELP'ai būna pakankamai informatyvūs. Iš patirties žinau, kad daugiausiai kyla ne techninio, bet metodinio pobūdžio klausimų. Tam reikalui USERMANUAL'uose ir TUTORIAL'uose kaip tik kliūva mažiausiai dėmesio. Jei dar iki šiol neteko, Sibelistai galėtų pasidomėti www.sibeliusforum.com tačiau tai pasyvokas ir nelabai stambus diskusijų klubas. Tačiau svarbu atsidaryti ir panagrinėti. Dažniausiai vietoje galima rasti naudingų linkų arba pačiam užklausti apie juos. Neteko girdėti, kad kas nors būtų ruošęs Sibelijaus metodiką lietuviškai. Aš pats bandau tai padaryti apie Finale. Tačiau tai nebus "manualas" . Greičiau metodinė priemonė su pretenzija padėti pradedantiems susigaudyti programos labirintuose ir susiformuoti darbo stilių. Ir, mano giliu įsitikinimu, neverta dabar čia apie visokias "priešininkų stovyklas". Šiandien svarbu pralaužti pasyvumo ledus. Juo labiau, kad p. Dalius nedviprasmiškai pareiškė savo sutikimą ir "palaiminimą" šiam reikalui.
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
Tadas (IP Logged)
April 17, 2004 02:32PM

Sveiki,
Ɓ šį forumą užsuktį man pasiūlė ponas Rimas. Jau senokai naudojuosi Sibelius programa ir galbūt galėčiau vieną kitą patarimą duoti "Sibelistams".
Nežinau ar civitas gavo atsakymus į jam rūpimus klausimus, bet galbūt galėčiau į juos atsakyti (juolab atsakymai gali padėti ir kitiems užklydusiems į šį forumą.)

1. Jeigu norite sujungti kelis kūrinius:
Jei tie kuriniai įrašyti į atskirus failus , prijunkite vieną prie kito naudodamiesi meniu. FILE>APPEND SCORE ir išsirinkite failą kurį norite prijungti.(pastaba: gali nepavykti sujungti failų jei jie turi skirtingą eilučių skaičių ar skirtingus instrumentus).Tokiu būdu pasidarys vienas ištisas failas. Vėliau seka kiti veiksmai:
Norint, kad kūrinio pabaiga būtu dešiniajame puslapio krašte ,pelite bakstelkite ant paskutiniojo takto brūkšnio ir nuspauskite ctrl+enter.
Jei skiriasi kūrinėlių tonacijos , žinoma nenorėsit, kad prmojo pabaigoje būtu užrašyta antrojo tonacija. Todėl reikia atlikti sekantį veiksmą: dar kartą nustatyti metrą antrojo kūrinėlio pradžioje (CREATE>TIME SIGNATURE..ir būtinai nuimkite varnelę nuo Allow cautionary)
Analogiškai bus ir su tonacijos pasikeitimu: dar kartą nustatykite antrojo kūrinėlio tonacija (to nereikia atlikti jei tonacijos nesiskiria) (CREATE>KEY SIGNATURE... ir uždėkite varnelę ant Hide)
Belieka užsidėti dvibrukšnius kurinukų pabaigose (CREATE>BARLINE>FINAL ir pelyte mygtelti ant norimo užbaigti kūrinėlio pabaigos).

2. Jei reikia praplėsti tarpą tarp eilučių , tiesiog nuspauskite kairį pelės klavišą ties eilute kurią norite patraukti ( butinai ant penklinės , o ne ant natos ar pauzės) , ir tempkite žemyn (aukštyn).
pastaba: Sibelius3 gali automatiškai "sustumdyti" eilutes tam, kad jos "neliptu" ant teksto ir pan.

3. Sibelius programa , visuomet skaičiuoja metrą, tačiau jei norite užrašyti "nestandartinį" taktą ar kadenciją, išsirinkite CREATE>BAR>OTHER... pažymėkite Irregular ir surinkite natū vertėmis takto ilgį tokį, kokio jums reikia ( išsirikit naudodamiesi slankykliu arba laikydami ctrl - dešiniaisiais klaviatūros skaičiukais).
pastaba: Jei tai yra gana ilgas taktas , žinoma, jis netilps į vieną eilutę, todėl tokius taktus skaldykit į du , tris ar pan. T.y. pasigaminkite kelis "nestandartinius" taktus. Takto brūkšnį tarp tokių taktu panaikinsite per meniu komanda (CREATE>BARLINE>FINAL ir pelyte mygteldami ant norimo panaikinti takto brūkšnio).


Taigi, tam kartui tiek. Atsiprašau jei neaiškiai ar neišsamiai atsakiau į šiuos klausimus. Tačiau mano ketinimai buvo nuoširdūs ir tikiuosi, kad ateity dar galėsiu kuom pagelbėti.
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
Apuokas (IP Logged)
April 18, 2004 04:49AM

Nuoširdžiausiai dėkoju p. Daliui Ā– už palaiminimą, p. Rimantui - už titanišką organizacinį darbą, o p. Tadui Ā– už labai puikų komentarą.

Civito problemos prieš pusmetį buvo ir man aktualios. Gerų žmonių padedamas daug ką sėkmingai išsprendžiau. Bet du klausimai išliko aktualūs. Juos adresuočiau p.Tadui.

1. Geriausia kalbėti pavyzdžiais. Tarkim, reikia užrašyti kūrinį fortepijonui ir chorui. Plėtojantis tekstui norėtųsi įjungti solistą ar dar keletą instrumentų. Jei šitą padarysiu naudodamasis Ā„Instruments ADDĀ“, tos papildomos solistų linijos prisiklijuos visoje partitūroje. O būtų labai gerai jas reikalingoj vietoj įjungti, o pasibaigus solistų partijoms Ā– nuimti. Jei tiksliau suformuluoti klausimo pavadinimą, jis skambėtų maždaug taip: ATLIKƋJƘ SUDƋTIES KEITIMAS MUZIKINIAME TEKSTE.

2. Daugelį kūrinių turiu pasirašęs, naudodamas fortepijoną. Šio instrumento tikslus, apibrėžtas ir nesiliejantis garsas labai praverčia redaguojant. Tačiau labai norėtųsi keisti seniai užrašytų ir suredaguotų kūrinių tembrus, t.y. tą patį kūrinį sugroti čelesta ar vargonais. Tiksliai apibrėžtį šį klausimą būtų galima taip: TEMBRƘ (INSTRUMENTƘ) KEITIMAS SENIAU UƞRAŠYTOSE PARTITƛROSE.

Galvoju, kad su panašiais klausimais susiduria ir Finale vartotojai. Bet jie turi p.Rimą. Naudojau ir šią programą. Tikrai ji nėra prastesnė už Sibelijų, bet užrašęs puslapį pasijuntu nejaukiai: tos spalvomis išmargintos natos (jų sluoksniai) labiau primena atogražų mišką. Gi Sibelijaus puslapis Ā– labai orus ir iškilmingai rimtas. Be to, displėjuje galima pamatyti bendrą vaizdą Ā– du ir net tris puslapius vienu metu(aišku, labai sumažinus formatą). Turint visą partitūrą prieš akis žymiai lengviau ją suspausti į vieną ar išplėsti į penkis puslapius. Nežinau ar Finale turi tokias funkcijas, todėl prašau neimti už gryną pinigą šios Sibelijaus reklamėlės.

Gerb.p.Rimas labai taikliai pastebėjo ir atskyrė dvi sąvokas: User Manual ir Metodinio Pobūdžio Medžiagą. Manualai būna išdėstyti labai Ā„sausaĀ“ kalba, o nemokančiam anglų Ā– Golgotos kelias. Metodinio pobūdžio medžiaga pravers tiek pradedančiam, tiek ir senam vartotojui, norinčiam rasti dar nežinomų galimybių. Pasauliniai forumai gali praversti turinčiam mažai ribotą priėjimą prie interneto bei reikalauja daug papildomo laiko ir kalbų mokėjimo.

Todėl manau, kad šis forumas PAČIOJE VIETOJE IR PAČIU LAIKU.
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
**Rimas G. (IP Logged)
April 18, 2004 10:01AM

Maža replika p. Apuokui. Apie spalvų džiungles -
atogražų mišką". Jei jos tap kliudo, Finalėje galima visą arba pasirinktą dalį vizualios informacijos paversti bet kokia pasirinkta spalva. Tai priklauso nuo skonio ir konkrečių poreikių (pvz. daltonikams), tačiau be tam tikro "paspalvinimo" neišsiversite net ir Sibelijuje. Ypač kai kalbam apie faktūros sluoksnius (VOICES - Sib., LAYERS -Fin.). Tas "atogražų miškas" ypač pravartus atliekant galutinę teksto redakciją. Kai supranti viso to paskirtį ir privalumus, net nekyla minties apie persūdymą. Pvz. natų tekstas 1 sluoksnyje (layer) visuomet juodos spalvos. Taigi visa pagrindinė medžiaga notuojama kaip įprasta - juodai. Viskas, kas extraordinaru - nusispalvina. Taip pat svarbios ir Expression Tool spalvos: raudona - rišama prie konkrečios natos, žalia - prie takto ir t.t.
Finale displėjus (darbo laukas), manau, turi potencijos būti truputį informatyvesnis nei minimo Sibelijaus, nes ji gali dirbti 2 režimais: PAGE VIEW - puslapio ir SCROLL VIEW - "ritinio", arba . kaip vadinu aš "rankšluosčio". Skirtumas toks, kad Sibelijaus puslapiai apžvelgiami vienas po kito arba keletas (priklausomai nuo mastelio), o Finale gali "sukti" nepertraukiamą penklinę nuo pat failo pradžios iki pabaigos. Tarp kitko, tai pagrindinis darbinis režimas. Navigacijos technika panaši į Sibelijaus. Jei reikia, Finale galima apžvelgti kelis puslapius iš karto, nors apskritai puslapio režimas naudojamas tik maketuojant galutinai suredaguotą tekstą. Taigi, negąsdinkit be reikalo žmonių nesamais baubais (aš čia švelniai, šposas - suprask).
Sibelijuje, kaip ir Finale, nereikalingų penklinių problema sprendžiama optimizuojant (yra tokia komanda OPTIMIZE). Tembrų keitimo technologijos niuansai priklauso nuo to, koikią versiją naudojate. Tačiau konkrečiau galės pasakyti ekspertai, nes šiuo metu neturiu savo kompiuteryje instaliavęs šios programos. Gal ir verta tai padaryti, nes visada įdomu patikrinti, kaip veikia vienas ar kitas technologinis triukas. Tiesiog bendram išsilavinimui. Lygindamas geriau pažįsti ir savo naudojamą programą, kyla naujų gerų idėjų.

Sėkmės visiems! Ir siūlau prisiminti, kad šiame forume tenkiname ne tik savo smalsumą ar ambicijas, bet dirbame bendrą darbą, kad einantiems po mūsų būtų lengviau. Kuo daugiau "raštingų", tuo mažiau problemų bendraujant, besikeičiant muzikine informacija ir t.t. Gi daug paprasčiau pasiųsti žmogui failą netu, kai jis žino ką su juo daryti, negu printinti, eiti į paštą, dėti į voką... Prisiminkit kiekvienas savo pirmuosius žingsnius. Tada bus lengviau susikalbėti.

**Rimas G.
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
Tadas (IP Logged)
April 19, 2004 04:54PM

Gerbiamas pone Apuokai

Bandysiu atsakyti į jums rūpimus klausimus.

Dėl extra eilučių...Tokia galimybė ( tiesa, painoka ir kiek ribota) yra. Visų pirma pasižymėkite norimą išskirti eilutę - paspausdami kairįjį pelės klavišą ant norimos išskirti penklinės (turi atsirasti mėlynas rėmelis ). Per meniu išsirinkite CREATE>EXTRA STAFF>ABOVE (BELOW). Dabar svarbu, kad jūs tą eilutę, kol rašysite kūrinį, matytumėte visą laiką (tam, kad kiekvieną kartą jos prisireikus nereikėtų Ā„gamintiĀ“ iš naujo). Tai daroma taip: pasižymėkite visą partitūrą (CTRL+A) ir išsirinkite meniu LAYOUT>SHOW EMPTY STAVES (atsidariusiame lange spustelkite SELECT ALL ir Ok) . Ā„NeišsigąskitĀ“ , kad ši eilutė seks per visą kūrinį, nereikalingus tuščius taktus vėliau Ā„paslėpsitĀ“.
Natas įvedinėkite taip, kad visa informacija būtų vienoje eilutėje, o tik papildoma ( divisi ) -kitoje (taip išvengsite vėlesnių nesusipratimų). Kuomet surinksite visą kūrinį ir jį suredaguosit, galima Ā„paslėptiĀ“ tuščias eilutes (pažymimas visas kūrinys (CTRL+A) ir meniu išsirenkant LAYOUT>HIDE EMPTY STAVES).
ƞinoma, gali būti eilučių, kurias norėtųsi (nors ir tuščias, pvz., fortepijono) matyti visoje partitūroje. Todėl jas reikia vėl atidengti: pasižymėti visą kūrinį (CTRL+A) ir meniu išsirinkti LAYOUT >SHOW EMPTY STAVES. Atsiradusiame lange pažymėkite mėlynai minėtų Ā„svarbiųĀ“ eilučių pavadinimus, o baltai- tų, kurių tuščių nenorite matyti (tai daroma laikant CTRL klavišą pelyte sužadinus instrumento pavadinimą) ir nuspauskite Ok.
Paskutinis žingsnis (kuomet galutinai suredaguosite partitūrą) Ā– užpildyti tuščius taktus divisi eilutėse, t.y., nukopijuoti unisoninius taktus iš pagrindinės.

Šio būdo sibelius3 atsisakė. Nes iš esmės papildoma eilutė šiame variante yra dar vienas instrumentas (balsas), tik kitaip sukuriamas. Visos kitos funkcijos (pvz., susijusios su eilučių slėpimu ar parodymu), žinoma, yra, nes taip gali būti sutaupyta vieta partitūroje.

Kitas būdas Ā– naudoti išrašų eilutes. Jos nuo ankščiau aprašytų skiriasi tuo, kad neseka per visą partitūrą, o Ā„prisirišaĀ“ tik prie išsirinktų taktų (taigi jų nereikia slėpti, be to, jos nebūtinai turi užpildyti visą puslapio plotį). Veiksmai būtų tokie : pažymimi taktai, kuriuos reikia išskirti į kelias eilutes (kairiuoju pelytės klavišu paspauskite ant pirmojo norimo pažymėti takto penklinės ir laikant CTRL ant paskutiniojo) Ā– turėtų atsirasti mėlynas rėmelis, juosiantis norimą išskirti atkarpą. Tuomet meniu susiraskite CREATE>EXTRA STAFF>OSSIA ABOVE(OSSIA BELOW) [Sibelius3 vartotojams Ā– Create>Other>Ossia Staff>Ossia Above(Ossia Below)]. Atsiradusi eilutė bus siauresnė. Norėdami ją padaryti standartinio dydžio, PROPERTIES lange nuimkite varnelę nuo STAVES>SMALL. Jei PROPERTIES lango nematyti, ekrane išsikvieskite jį per meniu WINDOW>PROPERTIES.
Taigi antrasis būdas daug paprastesnis, tačiau bent jau mano turima Sibelius2 versija susiduria su problema, kuomet noriu , kad šios eilutės būtų sujungtos takto brūkšniais (sujungimas vyksta tempiant už viršutiniosios eilutės takto brūkšnio apačios apatinės eilutės link). Problema - takto brūkšniai pratęsiami ne tik ten, kur yra extra eilutė, bet ir ten, kur jos nėra, t.y., į niekur. Sibelius3 versijoje ši klaida ištaisyta.Visgi išmėginkite ir šį būdą, gal jūsų turimoje versijoje (ar atnaujinime) ši problema yra išspręsta.

Na, o dėl tembrų, tai juos pakeisti galima naudojantis mikšeriu: išsikvieskite mikšerio langą (WINDOW>MIXER). Šiame lange ties kiekvienu instrumento pavadinimu pamatysite EDIT mygtuką. Spustelkit jį ir SOUND slankiklyje išsirinkite norimą instrumentą.
Didelės tembrų įvairovės nesitikėkit, nes jų bus tiek, kiek jų turi jūsų garso korta.
Kiek kitokia situacija yra su Sibelius3. Suinstaliavus KONTAKT PLAYER, programa gali palaikyti didžiulę biblioteką garsų, kurie jau yra nebepriklausomi nuo garso kortoje esančių MIDI tembrų.


Linkiu sėkmės!

Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
**Rimas G. (IP Logged)
April 19, 2004 09:34PM

Smalsesni Sibelistai gali aplankyti forumą adresu: http://groups.yahoo.com/group/sibelius-list/
Tiesa, tai nėra idealus naudotis klubas, tačiau informacija kartais vertingesnė už nepatogumus.
Dar vienas vertingas visiems kompiuterizuotiems muzikantams adresas: http://ace.acadiau.ca/score/others.htm#Scan
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
Apuokas (IP Logged)
April 20, 2004 05:52AM

Gerb.p.Tadui ir visiems kitiems,

Kuo sėkmingiausiai susitvarkė TARPAI TARP PENKLINIƘ, INSTRUMENTƘ PAKEITIMAS, NAUJƘ EILUČIƘ ƁJUNGIMAS-IŠJUNGIMAS.

Bet norėčiau grįžti prie puslapio maketavimo. Per Append Score kūrinukai sėkmingai susijungė, tačiau tonacijos ženklai ir metras pirmojo kūrinio pabaigoje išliko Ā– nors Jūsų komentarą skaičiau labai atidžiai. Be to, sujungiant du atskirus failus iškyla dar viena problema: antrasis kūrinėlis įsiklijuoja kitame puslapyje. Jei kaip pavyzdį paimtume 2 kūrinėlius po 10 taktų, greitai suprastume, kad ši shema netinka, nes tie kūrinukai bus skirtinguose puslapiuose.

Reikėtų kalbėti: kaip keletą kūrinių užrašyti (ne suklijuoti!) viename faile? Galiu dar kitaip (aiškiau) paklausti: KAIP UƞRAŠYTI TRIS KƛRINƋLIUS PO 10 TAKTƘ VIENAME (TAME PAČIAME) PUSLAPYJE. Visų trijų tonacijos, metrai ir kt. Ā– skirtingi.

Čia, mano manymu, pats svarbiausias klausimas. Būčiau labai Jums dėkingas jei surastumėt truputį laiko šiam klausimui. MidiAudio forume - tai būtų naudingiau ir kitiems besidomintiems. Išanksto dėkoju.

Labai abejoju ar naudojantys Finale susiduria su panašiomis problemomis. Kartais norisi leisti sau pajuokauti: Jei būtų įmanoma kaip nors Ā„sukergtiĀ“ Sibelijų su Finale. Gal tas jų vaisius-hibridas būtų ideali notacinė programa?

Labai ačiū gerb.p.Rimui už nuorodas. Būtų gerai, jei daugiau mokantys anglų kalbą kuo daugiau informacijos sukeltų čionai Ā– juk mes kuriame pirmąjį LIETUVIŠKƀ forumą, nagrinėjantį net dvi notacines programas. Gal ateity čia užsuks pagalbos naudojantys Encore, Note Worthy Composer ir t.t.?
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
**Rimas G. (IP Logged)
April 20, 2004 08:17AM

Tas "sukergimo" klausimas senokai knietėjo ne vienam praktikui. Sibelijaus gamintojai numatė būdą pčioje programoje importuoti ir konvertuoti Finale failus. Jei gerai pamenu, paskutinė Sibelijaus versija prašo failo, užseivinto ne MUS, o kažkuriuo universalesniu (tipo Enigma ar pan.) formatu. Tai reikėtų patikrinti atsivertus dokumentaciją. Tik atsiranda šioks toks nepatogumas, nes Sibelijus kartais truputį "painiojasi" atidarydamas naujųjų Finale versijų (nuo 03) failus, kuriuose kiekvieno puslapio viršutinėjė paraštėje atkartojamas kūrinio pavadinimas. Finale numatytas importas iš Encore, Score, Rhapsody, tačiau iš Sibelijaus galima importuoti tik per Plug-inus ir tik XML formatu seivintus failus. Kiek suprantu, šiuo formatu gali dirbti tik naujausių versijų naudotojai. Dar nebandžiau (nebuvo konkretaus reikalo) Sibelijaus importuoti į Finale, todėl mano žinios tik teorinio pobūdžio ir remiasi tik forumų įspūdžiais.
Apie keletą trumpų piesyčių viename puslapyje. Finalėje maketuojant tai galima padaryti, sujungus prieš tai viską į vieną failą, tik man neužteko kantrybės ir laiko, nes nebuvo ir didelės būtinybės, rasti būdą, kaip "paslėpti" nereikalingą informaciją apie ženklų ir metrų pasikeitmą pasibaigus vienam gabaliukui takto gale. Standartinėmis priemonėmis nepavyko, reikia surasti būdą, kaip programą "apgauti". Kažką , miglotai tepamenu, lyg ir esu panašia tema matęs forumuose. Reikėtų turint laiko patikslinti. Todėl siūlyčiau kitą labai nesudėtingą ir patogų būdą . Nežinau ar Sbelius 3 tai leidžia, tačiau Finale turi galimybę eksportuoTi TIFF formate net ir mažiausią teksto fragmentą. Taigi, minimaliai susimaketavus failiukus, galima viską kaip insertą importuoti į Word'ą ir ramiai susimaketuoti. Sibelijų čia paminėjau todėl, kad ankstesnės versijos leido eksportuoti tik po visą puslapį. Suprantama, Worde galima ir apsikarpyti ligi reikiamo dydžio, tačiau tai vėl papildomas darbas.
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
Vytautas (IP Logged)
April 20, 2004 12:04PM

Tame paciame puslapije skirtingu tonaciju kurinius galima rasyti.
Reikalinga paprasciausiai naudotis, kaip moduliacija.
Praplesti penklines:
Uzvesti kursoriu ant reikiamos penklines, paspausti kairi peliuko klavisa ir tampyti kur tik nori.
Pagarbiai,
Vytautas Pavilonis
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
Vytautas (IP Logged)
April 20, 2004 12:15PM

Gerb.Rimantai,
labai malonu,kad darai toki reikalinga, Lietuvos muzikantams, darba.
"Sibelius" programa komponuoju kurinius puc. orkestrui, variniu kvintetui, bet nezinau,kaip butu galima publikuoti visa tai?
Pagarbiai,
Vytautas
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
Apuokas (IP Logged)
April 20, 2004 01:48PM

:-/ Ačiū už geranoriškus patarimus. Dar labai labai laukiu p.Tado nuomonės.

Jei jau susirinkom tiek protingų galvų, turėtume kažkaip išspręsti tą vienintelę problemėlę. Dabar taip: redaguoti moduliacijos principu nėra visai gerai. Pirma, skaičiai kiekvienos penklinės pradžioje išduoda, kad tai ne atskiras-savarankiškas kūrinėlis. Antra, vos ką nors užgavus, netyčia timptelėjus ar redaguojant puslapį (Menu-Layout-Document Setup) viskas persistatys į atsitiktines, nenumatytas vietas. Tą būdą bandžiau daugybę kartų. Eksperimentai nepasiteisino.

Wordinis variantas tiktų tuo aspektu, kad kaip ir paprasto teksto pastraipas ar skyrius galima dėlioti kaip nori. Net ir viena eilutė gali būti traktuojama kaip savarankiškas dalykas. ƞinoma, Wordas negroja  Be to, neįsivaizduoju kaip Sibelijaus puslapį atsidaryti su minėta programa, jei Sibelijuj 2 nėra Select All- Copy, kad paskui būtu galima su Paste įklijuoti Worde.

Manęs vis neapleidžia mintis, kad tiek Sibelijus, tiek Finale ar kt. turi turėti kažkokią legalią, visiems suprantamą funkciją, kad nereikėtų nieko pergudrauti.
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
**Rimas G. (IP Logged)
April 20, 2004 02:02PM

P. Vytautai,
Problemėlė ne moduliacijoje. problemėlė ta, kad pasikeitus metrui ir tonacijai, keliant į naują eilutę programa už senosios paskutinio taktabrūkšnio rodo būsimą pasikeitimą ir jį reikia paslėpti, jei norime pavaizduoti, kad tai ne senosos tąsa po moduliacijos, o iš principo nauja piesė. Lyg ir naujas failas.
Apie publikaciją. Čia, kaip sakoma, pačių skęstančiųjų rankų reikalas... Visa leidyba pas mus remiasi tik privačia inciatyva, jei tai nėra specialus užsakymas. Negana to, viso tiražo sklaida taip pat tų pačių "skenduolių rankų" bėda. Taigi, turi ambicijų ir pinigėlių - leidi, jei kažkurio komponento trūksta, prabočykit, kaip sakoma. Iš patirties žinau, kad kolektyvų vadovai labiau mėgsta kopijavimo aparatą ir "importinius" pavadinimus. Tada šitai vadinasi FIRMINIS gabalas. Savo malonumui yra galimybė publikuoti Sibelijaus tinklapyje esančioje "bibliotekoje", tačiau, kadangi nesu Sibelistas, niekuomet nebandžiau ten publikuotis. Panagrinėkit atidžiau www.sibeliusmusic.com ir tikriausiai surasit būdą. Pirmiausia reikia užsiregistruoti, tačiau kokia tolimesnė tvarka reikia išsiaiškinti, nes ten dalį publikacijų galima atsispausdinti free, o dalis mokama. Reiškia publikavimui taip pat yra kokios nors nuostatos. Bent jau profesiniai kriterijai ten tikrai nefigūruoja. Paklausyti galima viską. Tam tik reikia parsisiųsdinti mažą specialią programėlę. Daugiau nieko ir nepridursiu.:-)
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
**Rimas G. (IP Logged)
April 20, 2004 02:09PM

P. Apuokai,
Aš bandžiau paaiškinti, kad galima į Word'ą transportuoti tik tokiu formatu, kurį jis skaito. Tai reiškia, kad Copy - Paste iš Sielijaus arba Finalės kitur yra tik ežiuko svajonė. Reikia puslapį (ar jo fragmentą) seivinti kaip pavaiksliuką TIFF formatu ir tik tada importuoti į Word'ą. Reikia ieškoti funkcijos Export komandų sąraše.
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
Vytautas (IP Logged)
April 20, 2004 02:39PM

Gerb.Rimantai,
visa tai (apie Sibeliusmusic.com), as puikiai zinau,tenreikalingas nario mokestis ir toliau gali targavoti ar netargavoti.
Vistiek aciu uz laiskeli ir paaiskinima.
Jeigu kils kokiu klausimu del "Sibelius", mielai atsakysiu.
Iki,:-D
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
Tadas (IP Logged)
April 20, 2004 07:27PM

Gerb. p.Apuokai ir kiti Sibeliaus vartotojai

Dėl kelių kūrinėlių užrašymo iš karto...
...Taip, tai galima padaryti. Tiesiog rašykite juos vieną po kito. Svarbu nustatinėjant metrą - NUimti varnelę TIME SIGNATURE lange nuo ALLOW CAUTIONARY, o užrašinėjant ženklus Uƞdėti varnelę KEY SIGNATURE lange ant HIDE (tuomet ženklų pasikeitimai atsispindės tik naujoje eilutėje, bet nors ir nesimatys, galios nuo tos vietos, kur juos padėsit).Vėliau Ā„susistumdykitĀ“ kūrinėlių pabaigas į dešinį puslapio kraštą, t.y., pelyte bakstelkit ant kūrinėlio pabaigos brūkšnio (brūkšnys turi Ā„pamėlynuotiĀ“) ir spauskite ENTER (jei norite, kad tai būtų eilutės pabaigoje Ā– Ā„System breakĀ“ ) arba CTRL+ENTER (jei norite, kad tai būtų puslapio pabaigoje Ā– Ā„Page breakĀ“). Ir galų gale uždėkite finalinius brūkšnius (kaip jau aprašiau anksčiau). Trumpiau sakant problemą išspres "varnelės"

Dėl append score klausimo...
Dėl tik ką aprašytų varnelių poveikio- prijungus partitūrą, būtina pervadinti ženklus ir metrą. T.y., toje pačioje vietoje nustatyti tokius pat, tik su Ā„teisingomisĀ“ varnelėmis.
O tam, kad prijungtas kūrinėlis neatsidurtų naujame puslapyje, naudokitės ne Ā„Page breakĀ“, o Ā„system breakĀ“ (kitaip sakant, pasižymėję takto brūkšnį, spauskite ne CTRL+ENTER, o tiesiog ENTER).
Pastaba: puslapio formatavimui naudojamas pagrindinis ENTER, o ne esantis Ā„skaičiukųĀ“ klaviatūroje.
Kaip jau pastebėjo ponas Rimas, kitas kelias maketuojant kūrinius yra naudotis tokiomis programomis kaip Microsoft Word ar pan. Ir sibelius2, ir sibelius3 gali išsaugoti partitūras daugybėje grafinių formatų.( FILE>SAVE AS GRAPHICS).Vėliau WordĀ‘e juos galite atsidaryti kaip paveikslėlius (bet prieš tai juos gali prireikti Ā„susikarpytiĀ“ su paišymo programomis). Taigi tai gremėzdiškas darbas. Šia funkcija siūlau naudotis partitūrų į PDF formatą konvertavimui ar pan., bet ne puslapių redagavimui (pagrindinės priežastys: dvigubas darbas, nukenčianti vaizdo kokybė, bereikalingas vietos kompiuteryje švaistymas). Kitu atveju - kuomet jums reikia tik kūrinio fragmento kaip pavyzdžio tarp daugybės teksto, be šios funkcijos neišsiversite, todėl dėl Ā„sportinioĀ“ intereso siūlau pasistudijuoti šią galimybę.

O dabar... keletas komentarų dėl programų Ā„sukergimoĀ“.
Iš tikrųjų- ir sibelius, ir finale- galingiausios ir funkcionaliausios programos šioje srityje, o kuo daugiau funkcijų, tuo daugiau Ā„problemųĀ“. Patyrusiems vartotojams kartais pavyksta Ā„apgautiĀ“ kompiuterį (tiesą pasakius, tai ne apgavystė, o tiesiog sudėtingas būdas spręsti problemas). Visa tai matydami programų kūrėjai stengiasi taisyti klaidas, o vienas būdų tai daryti Ā– semtis patirties iš konkurentų. Todėl atsirandančiose naujosiose versijose galima pamatyti ir Ā„finalizmoĀ“, ir Ā„sibelizmoĀ“ įtakos. Kitas aspektas (beje, lemiamas)Ā– programuotojai remiasi vartotojo pageidavimais. Štai čia atsiranda konfliktas Ā– vartotojas įpratęs prie valdymo ir nenori keisti to, ko jau išmoko (geras pavyzdys- sibelius2 išleistas pataisymas, kuris buvo orientuotas į sibelius1.4 vartotojus). Taigi dėl programos Ā„valdymo filosofijosĀ“ - toks programų sujungimas sunkiai įgyvendinamas, nes keisti įpročius nėra lengva. Belieka tikėtis, jog ateityje sibelius perims gerąsias finale savybes, o finale Ā– sibeliaus.
Apie kitas programas neužsimenu ne todėl, kad jas ignoruočiau, o todėl , kad, deja, jos ženkliai atsilieka nuo minėtų (ne tik valdymo, bet ir funkcionalumo prasme).

Atsisveikindamas norėčiau padėkoti p.Rimui už Ā„sibelistųĀ“ palaikymą.

Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
**Rimas G. (IP Logged)
April 20, 2004 10:19PM

Tadai,
Apie Word'o galimybę maketuoti aš kalbu iš Finalisto pozicijos, kadangi puslapio arba jo pačio menkiausio fragmento exportas Finalėje nesudaro jokių problemų. Atitinkamai, lengvai exportuotą failą nesunku ir apdirbinėti, nes nereikia tarpinių programėlių (pvz. Paint) paslaugų. Todėl Sibelistai gal ne visiškai teisingai mane supranta.
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
Tadas (IP Logged)
April 21, 2004 10:24AM

p. Rimui ir kitiems,

Sibelius exportinimo į grafinį failą turi vieną problemą. Nors galima išsaugoti bet kokį fragmentą, bet kokio didžio (%) ar rezoliucijos (dpi), jį vis vien išsaugo viso puslapio formate (nesvarbu, kad fragmentas užima tik menką jo dalį). Todėl tenka jį "apsikarpyti". Kiek pamenu, iš paint į wordą galima kopijuoti tiesiogiai (copy-paste), nes wordas palaiko šią programą (čia atsakymas į klausimą "kodėl negalima kopijuoti tiesiai iš natų rašymo programos?").Manau, geriau išnagrinėjus šią galimybę, galima surasti sprendimą - kaip išsaugoti fragmentą , kad jo nereikėtu karpyti.
Vis dėl to manau jog tai prastas būdas maketuoti partitūras.
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
**Rimas G. (IP Logged)
April 21, 2004 11:36AM

P. Tadai ir visi maketavimu susirūpinę kolegos,

Šitas būdas partitūroms maketuoti tikrai netinka, tačiau truputį nusileiskim iš partitūrinio mentaliteto aukštumų ir pabandykim suvokti poreikius žmonių, kurie žūt-būt nori (ir turi tam pagrindo) viename puslapyje sutalpinti kelių skirtingų smulkių piesyčių, sakykim, instrumentines partijas. Kai dariau savo "Lietuviškas dainas dūdoriams" tokia problema iškilo, bet tuo metu buvau visai žalias - tik poros savaičių - kompiuterininkas ir finalistas, turėjau ir daugiau rūpesčių, todėl nesukau sau galvos. Instrumentines partijas į vieną puslapį sumaketavo leidykloje "karpydami paveikslėlius". Tai šitas "paveikslėlių karpymo" būdas gali visai neblogai pasitarnauti, ypač kai reikia derinti pvz. natas ir nemažai kokio nors informatyvaus teksto (referatai, metodiniai straipsniai ir pan.).
Galiu pasiūlyti Copy - Paste mėgėjams iki ašarų primityvų būdą (jei dar juo nesinaudojate) susimaketuoti reikiamą smulkią bet kokios prigimties medžiagą. Kaip žinia, failams eksportuoti iš programos į programą reikia norimą failą koduoti (jei norit - seivinti) universaliu formatu, kurį pažintų visos programos, kuriomis ruošiatės naudotis. Tam ne visuomet pakanka programinės įrangos. Ypač kai susiduria įvairių programų senesnės ir naujesnės versijos (pvz Sibelius 1.4 nenori - nesakau kad iš principo negali - atidaryti Finale 2003). Todėl galima gana sėkmingai pasinaudoti kompiuterio"PRINT SCREEN" funkcija. Technologija labai paprasta. Displėjuje išsišaukiate reikalingą failą ir spaudžiate kompiuterio klaviatūroje Print Screen klavišą . Atsidarote pvz. Paint programėlę, kuri automatiškai as default lydi kiekvieną Windows, nepriklausomai nuo modifikacijos, spaudžiate Ctrl+V (komanda PASTE). Belieka Paint'o įrankių pagalba "išpiauti" reikalingą vietą. Tada Ctrl+X (CUT). Atsidarote dar vieną Paint'o langą. Ctrl+V (PASTE). Viską seivinate kaip eilinį įprastą failą. atsidarote Word'ą ir Ɓterpiate tą patį paveikslėlį, tačiau jau "iš failo". Reikia turėti galvoje, kad Word'e visada galima gautą paveikslėlį padidinti, sumažinti ar dar kitais būdais transformuoti, tik geriausia tai daryti procentualiai, naudojantis dialogo lentele, nes paveikslėlį tampant pele labai lengva pažeisti grafines proporcijas. Grafinė kokybė, suprantama, gali nebūti ideali, tačiau paeksperimentavus ir pažaidus su pasirinkto "eksportui" failo (pavekslėlio) masteliais, galima gauti visai priimtinų rezultatų. Geriau išeina, kai didelį paveikslėlį Word'e "suspaudi", negu atvirkščiai. Suprantama, profesionaliu žvilgsniu tai neatrodo labai solidžiai, tačiau , kaip sakoma, "iš bado ir šuo varškę ėda".
Sėkmės visiems!
**Rimas G.
Re: Keletas klausimų dirbantiems su SIBELIU2 ar panašiomis programomis
Apuokas (IP Logged)
April 21, 2004 11:54AM



Mieli forumiečiai,

Šiandieną noris krykštauti iš džiaugsmo, nes išsisprendė tos kelios pačios opiausios problemos, kankinusios pastaruosius kelis mėnesius. Pagaliau viskas išaiškėjo ir susitvarkė. Be galo dėkingas p.Tadui ir labai gaila, kad jis jau atsisveikina. Pakviesčiau jį (manau, kiti irgi man pritars) dažnai apsilankyti šiame forume ir temoje, kuri p.Civirui iškėlus buvo benumirštanti, bet p.Rimo dėka pasiekė didžiausią komentarų skaičių, lyginant su kitomis temomis. Kolegos Finalistai išties pasirodė esantys puikūs bičiuliai, o ne akli savo stovyklos gynėjai, todėl p. Dalius buvo teisus, kalbėdamas apie priartėjimą prie tiesos. Rezultatą šiandieną jau turime.

Norėčiau aptarti sekančius kelis niuansus. Pirmiausia, kūrinių vientisumą išduoda tie maži skaičiukai kiekvienos penklinės pradžioje. Naudodavau Menu-Create-Other-Bar Number Change šio reikalo sprendimui, bet tariamas antrasis kūrinėlis prasidėdavo skaičiumi 0, nors šiaip, pirmosios eilutės niekad nebūna numeruojamos. Kyla klausimukas: gal yra kitų vaistukų nei maniškiai šiam reikalui gydyti ( su Sibelius) ir kaip tokie reikalai būtų sprenžiami su Finale?

Kuo geriausios kloties.


P.S. Dažnai tenka klausti keliskart to paties, nes program, pritaikant jai iki šiol neužduotą dalyką, tiesiog nereaguoja arba pasimeta. Taip atsitiko ir su p.Tado patarimais. Tik po kelių Ā„Send Error reportĀ“ Sibelius suprato apie naujas jam keliamas užduotis 
Sorry, only registered users may post in this forum.